Przejdź do treści

Zmarł astronom Toma Tomov

Toma Tomov

W Toruniu zmarł Toma Tomov, bułgarski astronom od wielu lat pracujący na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W piątek 9 sierpnia zmarł w Toruniu dr hab. Toma Tomov, astronom, profesor UMK. Miał 66 lat. Profesor Tomov był Bułgarem. W młodości uprawiał zawodniczo kolarstwo. Pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku skończył studia astronomiczne na Uniwersytecie w Sofii. Jako młody pracownik naukowy Instytutu Astronomii Bułgarskiej Akademii Nauk został jednym z budowniczych Obserwatorium Astronomicznego na szczycie góry Rożen w Rodopach. Uruchomił tam m.in. obserwacje spektroskopowe na 2-metrowym teleskopie tego obserwatorium.

Znakomity instrumentalista, wybitny znawca spektroskopii gwiazdowej, wytrawny obserwator. Zajmował się głównie kataklizmicznymi układami podwójnymi, takimi jak gwiazdy nowe i przede wszystkim tzw. gwiazdy symbiotyczne. Te zainteresowania i osiągane wyniki w połowie lat 80-tych zbliżyły go astronomów polskich (z Torunia) i włoskich (z Asiago). Tu i tam spędził kilkadziesiąt miesięcy w ramach staży i wymian naukowych. Wreszcie w styczniu 2001 roku przenosi się na stałe do Centrum Astronomii UMK w Toruniu. Mówił i prowadził zajęcia po polsku. Zdążył w Polsce wykształcić kilkunastu licencjatów, magistrów i doktorów. Kilku z nich kontynuuje karierę w różnych ośrodkach w Polsce i na świecie.

Opublikował ponad 200 prac naukowych, w tym co najmniej połowę przy współautorstwie Polaków. W nauce i dydaktyce, jak i w życiu, cechowała go ogromna skrupulatność, rzetelność i uczciwość. Był jednym z nas, jak sam mówił Słowianinem. Bliskim Przyjacielem z obserwatorium w Piwnicach. Jego dzieło zostawiło trwały ślad w bułgarskiej i polskiej astrofizyce.

Jako mieszkający blisko dwie dekady w mieście „toruńczyk z wyboru” został jednym z bohaterów wystawy fotografika, Marka Czarneckiego, skąd pochodzi prezentowane zdjęcie.

Autor: Maciej Mikołajewski

 

Toma Tomov

Toma Tomov. Fot.: Maciej Czarnecki.

Reklama