Przejdź do treści

Astronomia w Twoim domu - live stream z astronomem

Astronomia w Twoim domu

W czwartek 2 kwietnia będzie okazja na wzięcie udziału w live streamie z astronomem. To pierwsze ze spotkań na Facebooku w ramach „Astronomii w Twoim domu", przygotowanej przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Temat na początek: ciemna energia.

Ciemna energia to jedna z najciekawszych zagadek nauki. Czy ma ona związek z czymś, co Albert Einstein nazwał „największą pomyłką swojego życia", a co potem okazało się jednak całkiem sensowne? A może są inne wytłumaczenia dla ciemnej energii? Cała sprawa ma też związek z przyspieszoną ekspansją Wszechświata.

W ciekawy i przystępny sposób zagadnienia te wytłumaczy dr hab. Wojciech Hellwing, profesor w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN (CFT PAN), astronom, zajmujący się kosmologią i badaniem wielkoskalowej struktury Wszechświata.

dr hab. Wojciech Hellwing, prof. CFT PAN

Dr hab. Wojciech Hellwing, prof. CFT PAN. Fot.: Astronarium.

Na największych skalach kosmos zdaje się być zdominowany przez tajemniczą, odpychającą ciemną energię, która rozciąga przestrzeń coraz to szybciej i szybciej w miarę upływu czasu. Jest to jedna z największych, o ile nie największa, nierozwiązana zagadka współczesnej fizyki. Podczas spotkania online opowiem, co współczesna astronomia i fizyka sądzą na ten temat. Będzie też czas na pytania i dyskusję – zachęca prof. Hellwing.

Zapraszamy na live stream na Facebooku w czwartek 2 kwietnia o godz. 18:00. Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Astronomiczne, a wydarzenie wspierają „Urania” i Astronarium.

 

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Reklama