Przejdź do treści

Benoit Mandelbrot (1924-2010)

Benoit B. MANDELBROT, członek National Academy of Sciences. Źródło: Yale University

14 października w wieku 86 lat zmarł Benoit Mandelbrot.Był francusko-amerykańskim matematykiem urodzonym w Warszawie. Rodzice pochodzili z Litwy. Uważany jest za ojca geometrii fraktalnej. Choć wzory, które opisują te piękne obiekty były znane wcześniej, jednak dopiero Mandelbrot przedstawił je w postaci graficznej i wymyślił słowo fraktal.

Pojęcie frakatal w dużym uproszczeniu tłumaczy się jako obiekt samopodobny - biorąc fragment obrazu i powiększając go zobaczymy znów główny obraz, powiększając ten mały, znów zobaczymy jego bliźniaka, tylko w zmniejszonej postaci itd., itd. ...
Sławny jest Zbiór Mandelbrota tzw. żuk Mandelbrota - powiększając żuka zobaczymy na obrzeżach kolejne małe żuki, a na nich kolejne i kolejne... Takie obiekty samopodobne spotykamy w różnych dziedzinach, w medycynie, ekonomii, geografii, a również w astronomii. Szeroko stosowane są w grafice komputerowe.

Polskie Towarzystwo Matematyczne i Uniwersytet Warszawski przyznało Mandelbrotowi Medal Sierpińskiego w 2005 r.
Studiował i pracował we Francji i USA. Był profesorem matematyki, ale zajmował się również aeronautyką, ekonomią, telekomunikacją, astronomią i wieloma innymi dziedzinami. Zmarł na raka trzustki w amerykańskim hospicjum.
 

Fot. Żuk Mandelbrota Źródło: www.wikipedia.pl


Fot. Żuk Mandelbrota Źródło: www.wikipedia.pl

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Karolina Zawada

Na ilustracji: Benoit B. Mandelbrot, członek National Academy of Sciences. Źródło: Yale University

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama