Przejdź do treści

Biblioteka, czyli nie tylko teleskopy - podsumowanie programu

Okładki Uranii z różnych lat
Zakończyliśmy program dla szkół „Biblioteka, czyli nie tylko teleskopy”, w ramach którego zainteresowane biblioteki placówek szkolnych otrzymywały za darmo kompletne archiwum numerów czasopisma "Urania" z lat 1991-2011, które były jeszcze dostępne.

Od roku 2012 oferowaliśmy szkołom możliwość wzbogacenia bibliotek o komplet archiwalnych numerów "Uranii" i "Postępów Astronomii" z lat 1991-2011, dostępnych jeszcze w archiwum redakcji. Zainteresowane szkoły otrzymywały egzemplarze czasopisma za darmo, jedynie za pokryciem kosztów wysyłki. Początkowo były to zestawy około 100 numerów, a pod koniec akcji jedynie już kilkunastu. Ze względu na wyczerpanie zapasów numerów archiwalnych musimy zakończyć projekt.

W programie „Biblioteka, czyli nie tylko teleskopy” wzięło udział prawie 300 szkół, co można uznać za spory sukces. Oznacza to bowiem, że w każdej z tych placówek jest co najmniej jeden nauczyciel, który uznaje „Uranię” za przydatną w swojej pracy i potrzebną dla uczniów.

Obecność czasopisma w bibliotece szkolnej to możliwość dostępu do niego dla bardzo wielu uczniów. Trudno oszacować liczbę, ale przyjmując że w trakcie wszystkich lat edukacji w danej szkole po jeden numer sięgnie na przykład stu uczniów, otrzymujemy zasięg 30 tysięcy osób. To dolna granica, bo przecież czasopismo w bibliotece szkolnej będzie służyć przez wiele lat także kolejnym rocznikom uczniów.

Dla szkół mamy nowy projekt: prenumeraty sponsorowane. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Zachęcamy nauczycieli i uczniów do zajrzenia także do Cyfrowego Archiwum Uranii, w którym dostępne są zeskanowane numery czasopisma, na razie te najstarsze, z lat 1922-1939.

Więcej informacji:


Reklama