Przejdź do treści

Urania nr 5-6/2023 z kalendarzem na 2024 rok

Urania nr 5-6/2023

Ukazał się podwójny numer Uranii 5-6/2023 z ciekawymi tematami: ciemną materią i zasadą antropiczną. Sprawdzamy też czy Kopernik był księdzem. Dodatkiem do numeru jest ścienny kalendarz astronomiczny na cały 2024 roku.

Numer jest już wysyłany do prenumeratorów, a w sprzedaży w EMPiK-ach będzie dostępny od czwartku 7 grudnia. W związku z tym, że numer jest łączony, trwające prenumeraty, które obejmowały 6/2023, automatycznie przedłużymy o jeden numer. Przy okazji przypominamy o odnowieniu prenumerat na rok 2024. W naszym sklepie internetowym można wybierać prenumeratę roczną (6 numerów) lub dwuletnią (12 numerów). Dla nauczycieli oraz dla członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii mamy zniżki na prenumeratę.

Przechodząc do treści numeru, na okładce widzimy dwa tematy: ciemna materia oraz zasada antropiczna. Pierwszy przybliżamy w formie wywiadu z prof. Henkiem Hoekstrą w Obserwatorium w Lejdzie, który jest dyrektorem naukowym projektu Euclid - nowego europejskiego obserwatorium umieszczonego w kosmosie w 2023 roku.Celem misji Euclid jest wykonanie tomograficznej mapy rozkładu przestrzennego struktur we Wszechświecie, co być może odprowadzi do zrozumienia zagadki ciemnej materii. Do ciemnej materii nawiązuje także kolejny odcinek komiksu "Mała Urania".

Drugi z okładkowych tematów dotyczy zasady antropicznej, czyli koncepcji, że prawa i własności Wszechświata mają związek z istnieniem obserwatora (człowieka). Czy taka koncepcja jest realna? A może istnieje wiele Wszechświatów? Warto sprawdzić co na ten temat mówi współczesna nauka. Autorem artykułu jest .prof. Jean-Pierre Lasota-Hirszowicz, zajmujący się astrofizyką relatywistyczną. Profesor jest autorem wydanych w ostatnich latach książek popularnonaukowych pt. "Droga do czarnych dziur" oraz "Kłopoty z Eureką. O co kłócą się fizycy?"

Dalej proponujemy artykuł o polskich obserwacjach zakryć obiektów na niebie przez Księżyc. Tych współczesnych, ale też tych dawniejszych, nawet z 1644 roku. W galerii pokazuje najlepsze zdjęcia z konkursu astrofotograficznego AstroCamera. Są też wieści z badań przy pomocy Kosmicznego teleskopu Jamesa Webba, nowinki z badań kosmosu i kilka innych stałych działów. Warto też zerknąć do działu "Małłe Copernicana", w którym analizujemy sprawę czy Mikołaj Kopernik był księdzem.

Publikujemy też opowiadanie science-fiction z naszego konkursu literackiego Fantasia Copernicana. W konkursie nadal można nadsyłać swoje prace, główną nagrodą jest publikacja na łamach Uranii.
 

Więcej informacji:

Autor: Krzysztof Czart

Reklama