Przejdź do treści

Blue Origin dziś znów wystartował

Rakieta Blue Origin startuje w Teksasie w marcu 2022 r.

Firma Blue Origin poinformowała, że we wtorek 19 grudnia ponownie spróbuje wystrzelić rakietę – po raz pierwszy od ponad roku, po tym, jak ostatnia misja została anulowana z przyczyn technicznych w ostatniej chwili. Udało się – firma kosmiczna wraca do gry po piętnastomiesięcznej przerwie w startach.

We wtorek 19 grudnia firma Blue Origin z powodzeniem wystrzeliła swoją pierwszą od wielu miesięcy misję, w ramach której w kosmos poleciał m.in. ładunek naukowy NASA. Pojazd suborbitalny New Shepard wystartował z należącej do firmy bazy w zachodnim Teksasie we wtorek około godziny 16:44 GMT, po krótkim opóźnieniu. Misję tę próbowano już wystrzelić w poniedziałek 18 grudnia, ale zrezygnowano z powodu usterki systemu naziemnego na stanowisku Launch Site One.

Pierwszy stopień rakiety wylądował w pobliżu miejsca startu zgodnie z planem, a statek kosmiczny opadł na Ziemię na spadochronach podczas transmisji na żywo. New Shepard jest przeznaczony zarówno dla kosmicznych turystów, jak i ładunków użytkowych, ale termin kolejnego lotu z udziałem ludzi nie został jeszcze ogłoszony.

Podobnie jak lot z września 2022 roku dzisiejsza misja – znana jako NS-24, ponieważ był to już 24 start statku New Shepard – była bezzałogowa. Wyniesiono w niej jednak na orbitę 33 ładunki badawcze, z których ponad połowa została opracowana i wykonana przy wsparciu NASA. Pozostałe należały do szkół średnich, uniwersytetów i organizacji skoncentrowanych na tematyce STEAM (czyli: nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka). Dzisiejszy lot wyniósł również 38 000 pocztówek dla Club for the Future, organizacji non-profit założonej przez firmę Blue Origin, której celem jest zainteresowanie młodych ludzi naukami kosmicznymi i eksploracją kosmosu.

Główny konkurent Blue Origin w zakresie turystyki kosmicznej, Virgin Galactic, także przeprowadził w ostatnich miesiącach kilka misji. Przewiduje się jednak, że firma ta wkrótce wstrzyma comiesięczne loty, aby zmodernizować swoją flotę. Po zakończeniu modernizacji loty Virgin będą mogły odbywać się nawet raz w miesiącu.

Bezzałogowa misja Blue Origin NS-24 startuje 19 grudnia 2023 roku. (Blue Origin)

Bezzałogowa misja Blue Origin NS-24 startuje 19 grudnia 2023 roku (Blue Origin)

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Blue Origin, Space.com

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Rakieta Blue Origin startuje w Teksasie w marcu 2022 roku

Reklama