Przejdź do treści

Ciekawe prelekcje na tegorocznym ASTROFESTIWALU

img

Wśród licznych atrakcji dla miłośników astronomii na tegorocznym ASTROFESTIWALU (Brodnica, 08 czerwca, plener zamkowy) szczególnie polecamy cykl prelekcji w pałacu Anny Wazówny.

W programie znajdują się spotkania ze znanymi i cenionymi miłośnikami oraz popularyzatorami astronomii. Będzie można zobaczyć i posłuchać m.in. o astropejzażu w najpiękniejszych zakątkach Polski (spotkanie poprowadzi Piotr Potępa - jeden z najwybitniejszych astrofotografów utrwalających piękno rodzimej natury w zestawieniu z niebem gwiaździstym). Z kolei na fenomen letnich obłoków srebrzystych zwróci uwagę Marek Nikodem, który śledzi je i utrwala na zdjęciach już od ponad ćwierci wieku! O zaćmieniach Słońca mówić będzie Sebastian Soberski, który pokaże filmy ze swoich wypraw "zaćmieniowych" na kilku kontynentach. Ciekawie zapowiada się też spotkanie z Rafałem Maszewskim - klimatologiem, dzięki któremu miłośnicy nocnego nieba dowiedzą się m.in. o tym kiedy jest najlepsza pogoda na obserwacje. Na finał wystąpi Bogumił Radajewski z TVP Bydgoszcz, który zaprezentuje odcinki serialu dokumentalnego "Astronomia Niepodległa".

Warto zwrócić uwagę, że w trakcie sesji pt. "Przygoda z astronomią w naturze" poruszone będą także zagadnienia z dziedziny ochrony naturalnego krajobrazu i nocnego nieba przez sztucznym światłem oraz tematyka wpływu działalności człowieka na klimat Ziemi i rosnącą w związku z tym dynamikę zjawisk pogodowych.

ASTROFESTIWAL 2019 odbywa się pod patronatem "Uranii", która zaprasza do stoiska z literaturą popularnonaukową i egzemplarzami czasopisma. Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie www.astrofestiwal.pl.

Reklama