Przejdź do treści

Zapraszamy na ASTROFESTIWAL!

img

Pod patronatem "Uranii", po pandemicznej przerwie ASTROFESTIWAL wraca w nowej formule. IX. edycję imprezy w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaplanowano 11 czerwca w Toruniu. Tym razem jednak rozegra się ona nie w jednym, lecz kilku miejscach, a scenerią ASTROFESTIWALU będzie staromiejska przestrzeń Grodu Kopernika. Zaaranżowanych w niej zostanie kilka stref aktywności i atrakcji zwanych „galaktykami”. A kto je wszystkie odwiedzi, ten ma szansę na kosmiczne nagrody w specjalnym konkursie. Zapraszamy!

Startujemy na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, gdzie powstanie „Galaktyka Zdrowia i Smaku”. Wypełnią ją m.in. stanowiska Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu, które zaprasza na finał projektu „Z Medykiem po Zdrowie”. Będzie można skorzystać z medycznych porad, zmierzyć sobie ciśnienie krwi. Poznamy też zasady udzielania pierwszej pomocy, dbania o ciało i ducha. Dobry smak zaspokoją nam stoiska ze zdrowymi produktami i piernikowymi łakociami. Dla najmłodszych przygotowano fotobudkę, malowanie buziek oraz zabawy poprawiające sprawność ruchową i kondycję. Astronomicznym akcentem „Galaktyki zdrowia i smaku” będzie plenerowe planetarium Syriusz, w którym obejrzymy kosmiczne seanse, zaś przed wejściem ustawione zostaną teleskopy. A wśród widzów paradować będzie sam Mikołaj Kopernik oraz rycerze JEDI, z którymi każdy może zrobić sobie selfie. Tutaj też startuje nasza astrofestiwalowa gra miejska „Odkrywcy Galaktyk”, o szczegółach której piszemy w osobnym akapicie.

Kolejną atrakcją ASTROFESTIWALU jest „Galaktyka Wiedzy”. Zapraszamy do Centrum Sztuki Współczesnej, w sali kinowej którego od 15:00 do 20:00 wyświetlimy filmy o kosmosie. Zaczniemy od spotkania z „Małą Uranią”, po którym pojawi się „Astronarium TVP” z jego prowadzącym – Bogumiłem Radajewskim. Z kolei Sebastian Soberski zabierze nas na „Polowanie na czarne Słońce”, a na finał obejrzymy film o tajemnicach ekonomii Mikołaja Kopernika, który zaprezentuje Robert Szaj – szef TVP Nauka. Na tarasie widokowym CSW będziemy zaś świadkami prezentacji jednego z najpotężniejszych w Polsce teleskopów do bezpośrednich obserwacji Słońca.

Krocząc dalej ścieżkami ASTROFESTIWALU dotrzemy do „Galaktyki Sztuki” na skwerze im. Lucjana Broniewicza. Z młodymi entuzjastami kosmicznych podróży spotka się Tomasz Cebo, który postawi z nimi pierwszy krok na Księżycu, a wynikiem tego performansu będzie wspólne dzieło sztuki. Pojawi się też takie dzieło, które będzie można… skonsumować. Mowa o galaktycznej wacie cukrowej, którą artystycznie kręcić będzie Dominik Smużny. Z kolei nieziemskiej zabawy dostarczy dzieciom klaun Koko. Miłośników astrofotografii z pewnością zainteresuje wystawa zdjęć pt. „Kujawy - Pomorze - Niebo” ukazujących obiekty i zjawiska kosmiczne w połączeniu z krajobrazem Pomorza i Kujaw. Wystawy strzec będą rycerze JEDI. Całość modułu dopełnią obserwacje nieba przez teleskopy kujawsko-pomorskiej sieci Astrobaza „Kopernik”.

Podążając toruńską Starówką docieramy na Bulwar Filadelfijski, gdzie na wysokości Bramy Klasztornej lądujemy w „Galaktyce Eksperymentów”. Prowadzą je edukatorzy z Fundacji Aleksandra Jabłońskiego, którzy pokażą m.in. jak wybuchają wulkany na innych planetach i jak spadają meteoryty. Dowiemy się też jak wyglądają kosmiczne podróże… jajkonautów J Zapraszamy też do mobilnego planetarium DELTA OPTICAL, gdzie zobaczymy niebo gwiaździste w środku dnia! Dla amatorów obserwacji astronomicznych obok stanie teleskop Dobsona – jeden z większych tego typu instrumentów w Polsce.

Idźmy dalej! A kiedy wzdłuż Wisły dotrzemy w okolice wejścia do Fosy Zamkowej, znajdziemy tam kolejną porcję atrakcji skupionych w „Galaktyce Zabawy”. Na przyszłych astronautów czeka tu symulator lotów kosmicznych 9D i 5D na pokładzie stacji orbitalnej, kosmiczne gry zręcznościowe oraz refleksomierz. W samej zaś fosie najmłodszych widzów na pokład zapraszają aż dwa dmuchane wahadłowce gotowe do startu. Wzdłuż wiślanych murów obronnych stanie natomiast bateria teleskopów wycelowanych m.in. w Słońce i wschodzący nad Wisłą Księżyc.

Udział w ASTROFESTIWALU jest bezpłatny. A w dodatku można jeszcze coś wygrać! Zapraszamy do udziału w grze miejskiej pt. „Odkrywcy Galaktyk”. Chętni, którzy zechcą pokonać szlak wszystkich atrakcji tegorocznego ASTROFESTIWALU powinni zaopatrzyć się w specjalny Certyfikat Odkrywcy. Będzie on do pobrania w stoisku Województwa Kujawsko-Pomorskiego na placu przed Urzędem Marszałkowskim. Zadaniem uczestnika jest odwiedzenie opisanych w książeczce punktów programu kosmicznej wycieczki po Toruniu i zebranie w każdej z naszych „galaktyk” unikalnej pieczątki. Z wypełnionym certyfikatem trzeba będzie wrócić do miejsca, z którego rozpoczęła się wyprawa, czyli do Urzędu Marszałkowskiego. Na tych, którzy zbiorą wszystkie pieczątki i okażą na mecie swoje certyfikaty, czekają kosmiczne upominki. Uwaga! Liczba certyfikatów i nagród ograniczona!

W każdej strefie atrakcji ASTROFESTIWALU obecni będą tłumacze języka ukraińskiego służący pomocą naszym gościom z dotkniętej wojną Ukrainy. Zapraszamy Was serdecznie!

Więcej informacji oraz program tegorocznego ASTROFESTIWALU zamieszczamy w portalu www.kujawsko-pomorskie.pl oraz na stronie imprezy: www.astrofestiwal.pl.

A po astrofestiwalowych wrażeniach zapraszamy na Jordanki, w plenerze których odbędzie się coroczny koncert „Pod wspólnym niebem” z udziałem gwiazd polskiej muzyki. Do zobaczenia!

Piotr Majewski

Reklama