Przejdź do treści

Co pod choinkę? Unikatowe książki Copernicus Center Press

Kłopoty z Eureką. O co kłócą się fizycy?

Jeśli nie macie jeszcze prezentów na tegoroczne święta i zastanawiacie się, co kupić pod choinkę to polecamy unikatowe książki krakowskiego wydawnictwa Copernicus Center Press. To najważniejsze na świecie dzieła z zakresu ewolucjonizmu, prymatologii, historii nauki i kosmologii, które zmieniły światopogląd całych społeczeństw. Jest to idealny prezent dla osób, które wciąż poszukują odpowiedzi na pytania: jak to wszystko działa i o co kłócą się fizycy?

Profesor Michał Heller – myśliciel, kosmolog i duchowny, o niebywałym dorobku popularnonaukowym. Laureat „Medalu Zonna”, najwyższego z możliwych wyróżnienia za popularyzację astronomii przyznawanego wspólnie przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Z kolei, za otrzymaną w roku 2008 Nagrodę Templetona – mówią: dwa razy wyższą od Nobla – został fundatorem i pomysłodawcą zupełnie niezwykłego  Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Pod auspicjami Centrum działa również Copernicus Center Press. W ciągu kilkunastu lat, wydawnictwo wydało i wznowiło kilkadziesiąt książek Profesora. Te najciekawsze promujemy również w księgarni internetowej Uranii.

Znaczenia CCPress dla polskiej kultury nie sposób przecenić. Szczególną wartość mają tłumaczenia najważniejszych na świecie książek z zakresu ewolucjonizmu, prymatologii, historii nauki i kosmologii, które zmieniły światopogląd całych społeczeństw. Podziw wzbudza staranność ich polskich wydań w stosunku do stosunkowo niskiej ceny. Może niektórzy zapomnieli? To się nazywa misja!

Z tym większą satysfakcją możemy wśród tego zacnego grona książek zarekomendować wydaną m.in. pod patronatem „Uranii” nowość, wyróżniającą się szczególnym polotem i humorem opowieść warszawsko-paryskiego uczonego, Jean-Pierre Lasoty „Kłopoty a Eureką”. To frapujący i niezwykły intelektualnie dialog ze znanym i cenionym fizykiem i astrofizykiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Prowadząca rozmowę, Karolina Głowacka, w inteligentny sposób wyciąga anegdoty, dowcipy, osobiste wspomnienia i refleksje od swojego rozmówcy. „Eureka” należy w bieżącym roku do tych najważniejszych wydawnictw CCPress. Zwraca uwagę, że rozmówcy są ze sobą na „ty”. I w dodatku na „ty” z małej litery w druku. Czyni to rozmowę żywą, wartką i ciekawą, ale chyba przede wszystkim jest to bardzo charakterystyczne dla środowiska astronomów. W tej bezpośredniej formie łatwiej jest się kłócić, ale też współpracować. Łatwiej studentowi przekonać profesora, a dziennikarce czytelnika. Łatwiej przełamywać bariery. Te bariery to oczywiście fizyka atomu, cząstki, fale… Ale za chwilę już jesteśmy przy początku Wszechświata, przyglądamy się „z bliska” pulsarom i rozbłyskom gamma. Aż dziw, że w książce po mistrzowsku popularyzatorskiej, autorzy (a może wydawnictwo?) znaleźli czas i miejsce na edycję indeksów terminów i nazwisk. Podtytuł książki to „O co kłócą się fizycy?”. Znajdziemy tam więc wiele cudnie opowiedzianych anegdot dotyczących meandrów nauki, pomyłek uczonych, a nawet wpadek, jak ta z identyfikacja pulsara pozostałego po Supernowej 1987A.

Kłoppoty z Eureką. O co kłócą się fizycy?
 
W o wiele poważniejszym tonie, podobne rozważania snuje również tegoroczny Noblista, Roger Penrose. CCPress wydało jego książkę na trzy lata przed Noblem. To nie przypadek! „Moda, wiara i fantazja w nowej fizyce Wszechświata” to pytania, wątpliwości i zmyślenia jednego z najbardziej kreatywnych umysłów naszych czasów.

Moda, wiara i fantazja

Całkowicie zaś serio, tematykę nieudanych teorii i rewolucji w fizyce i kosmologii podejmuje duński historyk nauki Helge Kraugh w książce „Wielkie spekulacje”. To „cegła” o objętości podobnej do książki Penrose’a i prawdopodobnie najpoważniejsze na świecie krytyczne opracowanie w jednym miejscu teorii eteru, kosmicznych strun, stanu stacjonarnego Wszechświata i kilku innych.

Wielkie spekulacje

Zamów już teraz! Pierwsze zakupy zdążą dotrzeć pod choinkę.

Kłopoty z Eureką. O co kłócą się fizycy?

Moda, wiara i fantazja w nowej fizyce Wszechświata

Wielkie spekulacje. Teorie i nieudane rewolucje w fizyce i kosmologii


Maciej Mikołajewski
Redaktor Naczelny Uranii

Reklama