Przejdź do treści

Irlandia dołącza do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO)

Irlandia w ESO

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) ma o jeden kraj więcej – nowym członkiem została Irlandia, która wczoraj podpisała porozumienie akcesyjne, a w najbliższych dniach powinna zakończyć procedurę ratyfikacyjną. Polska jest członkiem ESO od 2015 roku.

Porozumienie akcesyjne zostało podpisane wczoraj, 26 września 2018 roku, w Dublinie przez Johna Halligana T.D., irlandzkiego Ministra Nauczania, Umiejętności, Innowacji, Badań i Rozwoju, oraz Xaviera Barconsa, Dyrektora Generalnego ESO. Wcześniej, 6 czerwca 2018 roku, Rada ESO jednomyślnie aprobowała taki krok. Formalny proces ratyfikacji irlandzkiego członkostwa w ESO zakończy się po zaakceptowaniu tego kroku przez irlandzki parlament. Natomiast cała procedura zostanie w pełni zrealizowana, gdy instrument ratyfikacyjny (czyli oficjalny dokument) zostanie zdeponowany we francuskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, co jest zapowiadane na najbliższe dni. Jak wyjaśnia ESO, dzień złożenia depozytu będzie oficjalną datą akcesji Irlandii do ESO.

Irlandia ma bogatą historię astronomiczną, sięgającą stuleci. Co ciekawe, przez kilkadziesiąt lat w XIX wieku w Irlandii znajdował się największy na świecie teleskop, czyli Leviathan of Parsonstown – 1,8-metrowy teleskop zwierciadlany w Birr Castle. Tereny Birr Castle obecnie goszczą natomiast I-LOFARm czyli irlandzką część sieci radioteleskopów LOFAR (W Polsce mamy trzy stacje sieci LOFAR).

Po formalnym przystąpieniu Irlandii, członkami ESO będzie szesnaście krajów: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Irlandia, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Dodatkowo ESO posiada umowę o strategicznym partnerstwie z Australią, a Chile jest określane jako „kraj gospodarz” (gdyż tam znajdują się teleskopy ESO). Wcześniej do ESO próbowała przystąpić także Brazylia, ale po podpisaniu umowy nie udało jej się dokończyć procesu ratyfikacyjnego.

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Obok siedziby ESO w Garching koło Monachium pojawiła się irlandzka flaga (skrajna po prawej). Źródło: ESO

Reklama