Przejdź do treści

Japonia dołączy do programu Artemis

img

Japonia to drugi kraj po Kanadzie, który deklaruje konkretne plany współpracy z NASA w programie załogowego powrotu na Księżyc – Artemis.

18 października administracja rządowa premiera Japonii Shinzo Abe ogłosiła na Twitterze, że kraj ten chce wziąć udział w amerykańskim programie Artemis, którego celem jest powrót ludzi na powierzchnię Księżyca w 2024 roku.

Szczegółowe plany i konkretne umowy nie zostały jeszcze zawiązane, ale rząd japoński w specjalnym oświadczeniu wskazał, że chce wspierać technologicznie wokółksiężycową stację Gateway już we wczesnej fazie rozwoju np. poprzez świadczenie usług transportowych za pomocą statku HTV-X – następcy statku towarowego HTV, który obecnie wysyła zaopatrzenie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na orbicie wokół Ziemi.

O zaangażowaniu Japonii wiedzieliśmy już wiele miesięcy wcześniej. W informacjach przekazywanych przez NASA nt. kolejnych faz rozbudowy stacji Gateway – w planach był nawet japoński moduł.

Japonia jest już więc drugim krajem, który wyraża konkretne zainteresowanie współpracą z amerykańską agencją kosmiczną w programie Artemis. Pierwsza była Kanada, która na początku 2019 roku ogłosiła, że zbuduje dla stacji Gateway zewnętrzne ramię robotyczne Canadarm3 – będące następcą urządzenia Canadarm2, wykorzystywanego na ISS.

Japonia chce też wysłać miniaturowy lądownik OMOTENASHI w ramach dodatkowego ładunku w misji testowej Artemis 1. Artemis 1 to pierwsza misja programu Artemis. Jej celem będzie przetestowanie rakiety SLS w locie bez załogi i wysłanie statku Orion w lot wokół Księżyca.

Na podstawie: Space.com/SN

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Oficjalne logo programu Artemis. Źródło: NASA.

Reklama