Przejdź do treści

"Kopernik i jego świat" na Zamku Królewskim w Warszawie

Wystawa "Kopernik i jego świat"

Z okazji jubileuszu 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika Zamek Królewski w Warszawie zaprasza od 25 kwietnia do 30 lipca 2023 r. na wystawę pt. „Kopernik i jego świat” Na wystawie prezentowanych jest blisko 170 unikatowych eksponatów wypożyczonych z 21 polskich oraz zagranicznych ośrodków muzealnych i naukowych. Dodatkowo wystawie towarzyszy m.in. program edukacyjny dla dzieci i młodzieży oraz cykl wykładów online.

Z okazji jubileuszu 550-lecia urodzin najważniejszego spośród astronomów Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na wystawę, która z jednej strony przybliża nietuzinkową osobę Mikołaja Kopernika, z drugiej – zabiera w fascynującą podróż po realiach epoki, której był dzieckiem. Na wystawie prezentowanych jest blisko 170 unikatowych eksponatów wypożyczonych z 21 polskich oraz zagranicznych ośrodków muzealnych i naukowych, w tym pierwsze wydanie głównego, przełomowego dzieła Kopernika De revolutionibus orbium ceolestium (O obrotach sfer niebieskich).

Przestrzeń wystawy podzielona jest na części odpowiadające poszczególnym płaszczyznom aktywności Mikołaja Kopernika. Są to kolejno:

1. Gabinet lekarski;

2. Żywot kanonika;

3. Pracownia astronomiczna;

4. Przedsionek gabinetu Kopernika;

5. Gabinet Kopernika. Razem tworzą one spójną i kompletną narrację na temat wszechstronnej umysłowości uczonego, jak również przybliżają czasy, w których żył, a więc pełen kulturowych i politycznych wstrząsów, ale i naznaczony gwałtownym cywilizacyjnym rozwojem początek nowożytności;

6. Ostatnia część wystawy poświęcona jest recepcji postaci astronoma w sztuce następnych stuleci.

Wśród prezentowanych obiektów zobaczyć będzie można m.in. aż trzy wydania dzieła O obrotach sfer niebieskich (w tym pierwsze, kanoniczne), a także traktat ekonomiczny autorstwa Kopernika oraz inne cenne starodruki, z których część należała do osobistej kolekcji astronoma i zawiera jego odręczne adnotacje. Prócz tego na wystawie znajdą się zabytkowe przyrządy naukowe z epoki, w tym astrolabium z XV w. i instrumenty pomiarowe należące do Michała Anioła (XVI w.).

Głównym elementem sekcji poświęconej dziełom sztuki związanym z postacią Mikołaja Kopernika będzie ikoniczne płótno Jana Matejki Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem (1873), wypożyczone na tę okazję z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego – uczelni, która jeszcze jako Akademia Krakowska była Alma Mater Mikołaja Kopernika i która jest współorganizatorem wystawy.

Kuratorem wystawy: Norbert Haliński.

Wystawie towarzyszą m.in. program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej, rodzin z dziećmi oraz dorosłych, webinar doszkalający dla nauczycieli, przewodników i edukatorów oraz cykl wykładów online.

Źródło: Zamek Królewski w Warszawie

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama