Przejdź do treści

Lotnictwo i kosmos. Podróż w przestrzeń – wystawa filatelistyczna w Rzeszowie

Wystawa filatelistyczna w Rzeszowie

Okręg Rzeszowski Polskiego Związku Filatelistów we współpracy z Politechniką Rzeszowską zapraszają na wystawę filatelistyczną pt. „Lotnictwo i kosmos. Podróż w przestrzeń”, która odbędzie się w dniach 11-15 września 2023 roku na Politechnice Rzeszowskiej. Można będzie obejrzeć m.in. znaczki, całości pocztowe, listy i inne dokumenty pocztowe przedstawiające historię lotnictwa polskiego oraz historię podboju kosmosu. Czasopismo oraz portal Urania – Postępy Astronomii sprawuje nad wydarzeniem patronat medialny.

W dniach 11-15 września 2023 roku na Politechnice Rzeszowskiej, w ramach obchodów 60-lecia Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa tej uczelni, będzie miała miejsce wyjątkowa ekspozycja filatelistyczna zorganizowana przez Okręg Rzeszowski Polskiego Związku Filatelistów we współpracy z Politechniką Rzeszowską. Wystawa ma charakter otwarty o zasięgu krajowym. Skierowana jest zarówno do filatelistów z całej Polski, jak także do wszystkich zainteresowanych osób.

W czasie wydarzenia będzie można obejrzeć różne walory filatelistyczne (przyp. red. przedmioty kolekcjonerskie), wśród  których znajdą się znaczki, całości pocztowe (przyp. red. kompletna koperta, list składany, kartka pocztowa ze znaczkiem, stemplem pocztowym, niekiedy nawet z nalepkami, stemplami pomocniczymi, tranzytowymi, docelowymi, stemplami lub adnotacjami cenzury, kontroli celnej), listy i inne dokumenty pocztowe przedstawiające historię lotnictwa polskiego z uwzględnieniem Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP) w Polsce oraz zakładów lotniczych WSK w Rzeszowie i PZL w Mielcu, jak również historię podboju kosmosu, w tym loty Apollo, Sojuza, Apollo-Sojuz oraz misje wahadłowców.

Na wystawie będą pokazane po raz pierwszy w Polsce oryginalne i unikatowe autografy astronautów, m.in. Neila Armstronga, Edwina Buzz Aldrina i Michaela Collinsa z misji Apollo i wielu innych. Zaprezentowanych zostanie blisko 30 autografów astronautów i kosmonautów z USA, ZSRR oraz innych krajów na kartach pocztowych i listach, które znajdują się w zbiorach pana Marka Mokrzyckiego.

Wydarzenie jest także okazją do promocji województwa podkarpackiego jako miejsca związanego z lotnictwem. Należy zaznaczyć, że podkarpackie ma ponad 80 lat doświadczenia w produkcji samolotów i uczelnię od dekad kształcącą inżynierów oraz pilotów, a dodatkowo w ostatnim czasie na terenie województwa powstał klaster kosmiczny. 5 listopada 2021 r. – podczas Kongresu590 w podkarpackiej Jasionce – 20 polskich przedsiębiorstw oraz organizacji i instytucji naukowo-badawczych powołało do życia Klaster Technologii Kosmicznych (KTK), w którym zrzeszone są podmioty odpowiadające za ponad 85% potencjału polskiego sektora kosmicznego.

W trakcie wystawy wydana zostanie kartka pocztowa z datownikiem okolicznościowym. Planowany jest również wydruk Katalogu, w której będzie opis wystawy z artykułami dot. lotnictwa i kosmonautyki w filatelistyce. Natomiast w dniu 12 września 2023 r. zostanie zorganizowana tzw. Specjalna Poczta Samolotowa w Jasionce k. Rzeszowa. Zebrane przesyłki zostaną przewiezione samolotem Socata TB-9 Tampico przez pilotów Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej (OKL PR).

Datownik okolicznościowy

PROGRAM WYSTAWY:

Dzień 1 – 11.09.2023 r. (poniedziałek)

godz. 13.00 – uroczyste otwarcie wystawy
godz. 13.30 – 16.00 – zwiedzanie wystawy

Dzień 2 – 12.09.2023 r. (wtorek)

godz. 10.00 – 16.00 – zwiedzanie wystawy

Dzień 3 – 13.09.2023 r. (środa)

godz. 10.00 – 16.00 – zwiedzanie wystawy

Dzień 4 – 14.09.2023 r. (czwartek)

godz. 10.00 – 16.00 – zwiedzanie wystawy

Dzień 5 – 15.09.2023 r. (piątek)

godz. 10.00 – 15.00 – zwiedzanie wystawy
godz. 15.00 – Zakończenie wystawy

Więcej na temat wydarzenia na profilach Fb Okręgu Rzeszowskiego PZF oraz na wystawy.

Źródło: dr inż. Adam Masłoń/Politechnika Rzeszowska

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama