Przejdź do treści

Wystawa „Cosmos Discovery” w Warszawie

Wystawa Cosmos Discovery

Od 15 września do 30 listopada 2021 r. w Warszawie, w Muzeum Nowa Praga przy ul. Jagiellońskiej 82A prezentowana będzie wystawa przedstawiająca dzieje podboju kosmosu przez człowieka. Wystawa „Cosmos Discovery” powstała we współpracy z NASA, Cosmosphere Museum, Polską Agencją Kosmiczną oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Cosmos Discovery” to obecnie jedna z największych na świecie wystaw, która prezentuje publiczności historię podróży człowieka w kosmos, w tym osiągniecia prywatnych firm z sektora kosmicznego, m.in. SpaceX. Nie jest to jednak pierwsza wystawa prezentująca historię podboju kosmosu, która zawitała do Polski. W roku 2016 można było zobaczyć w Warszawie wystawę pt. „Gateway to space" pod patronatem NASA, która prezentowała kolekcję amerykańskich i radzieckich eksponatów z US Space Rocket Center i NASA Visitor Center. A w  roku 2019 we Wrocławiu w Hali Stulecia miała miejsce wystawa pt. „Space Adventure” pod patronatem NASA, która miała tak dobrane eksponaty, aby ukazać techniczne i naukowe aspekty podróży człowieka w kosmos, np. związane z codziennym życiem kosmonautów na orbicie okołoziemskiej.

Wystawa „Cosmos Discovery”, która poprowadzi zwiedzających przez historię załogowych lotów kosmicznych od pierwszych prób, aż do bieżących i planowanych misji, powstała we współpracy z amerykańską agencją NASA, Cosmosphere Museum, Polską Agencją Kosmiczną oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN i

Wystawa zawiera setki oryginalnych eksponatów z USA i Rosji, które znajdowały się w kosmosie, udostępnionych przez NASA. Dzięki współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA na wystawie będą pokazane także eksponaty z misji kosmicznych, w których brała udział także Polska. Na powierzchni ok. 3 000 m2 będzie można zobaczyć oryginalne części promów kosmicznych, stacje orbitalne oraz same statki kosmiczne.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć unikalną kolekcję oryginalnych skafandrów i dokładnych modeli statków i promów kosmicznych oraz rakiet wyposażonych w oryginalne elementy. Między innymi będzie można wejść do wnętrza stacji orbitalnej MIR 1:1, zobaczyć statek Mercury, statek kosmiczny Apollo 11, kokpit promu kosmicznego Columbia, rakietę kosmiczną Saturn V w skali 1:10, a także oryginalną dyszę promu kosmicznego oraz statek kosmiczny Sojuz.

Specjalna galeria została poświęcona podbojowi Księżyca i misjom Apollo. Można zobaczyć między innymi odrzut silnika rakietowego Saturn V i Apollo 11.

W pozostałych galeriach prezentowane są także wszystkie amerykańskie promy kosmiczne oraz prom rosyjski, a także najnowsze projekty NASA, Space X oraz innych agencji i firm prywatnych, których celem jest skolonizowanie Księżyca, a następnie pilotowanie lotu na Marsa.

Organizatorzy obiecują, że nie zabraknie także czegoś dla miłośników mocnych wrażeń. W interaktywnym COSMOS CAMP uczestnicy będą mogli doświadczyć wymagającego treningu astronautów oraz najnowocześniejszej technologii 3D.

Pięć lat temu postanowiliśmy przygotować wystawę o kosmonautyce, która mogłaby konkurować z największymi stałymi muzeami, które można zwiedzać tylko w Stanach Zjednoczonych, i nie tylko. Chcemy przybliżyć zwiedzającym najciekawsze zagadnienia z dziedziny kosmonautyki. Udało nam się wynegocjować wypożyczenie naprawdę wyjątkowych elementów, jednym z nich jest na przykład dysza silnika rakiety Saturn V, która w związku z wystawą po raz pierwszy opuściła USA – powiedziała w imieniu organizatora spółki JVS Group, Květa Havelková.

Wystawa „COSMOS DISCOVERY” to jedna z niewielu dostępnych na świecie tego typu ekspozycji. Każda edycja spotkała się ze świetnym przyjęciem zarówno mediów, odwiedzających, jak i specjalistów. Jest to wystawa, która posiada wyjątkowy walor edukacyjny, a jednocześnie pokazująca całą historię ludzkiego pędu do gwiazd dodaje Anna Czerniejewska, PR Manager JVS Group. Jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że udało nam się sprowadzić wystawę do Polski. Po ekspozycjach we Włoszech, Portugalii, Słowacji, Czechach czy także Arabii Saudyjskiej możemy pokazać tę unikalną wystawę Polakom. Historia podboju kosmosu to wyjątkowy zapis szaleńczej odwagi i bohaterstwa, jednocześnie jest to dowód na nieprawdopodobne możliwości ludzkiego umysłu. Pozostaje także niezmiennie tematem wielu hitowych hollywoodzkich produkcji. Teraz duża część tej historii jest dostępna w Polsce, na wyciągnięcie ręki – uzupełniła Anna Czerniejewska.

Wystawa czynna jest codziennie od godz. 9:00 do 20:00. Na stronie wystawy można obejrzeć zdjęcia oraz zapoznać się z cennikiem.


Źródło: Cosmos Discovery/Muzeum Nowa Praga

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama