Przejdź do treści

NASA oficjalnie opóźnia misje Artemis

Wizualizacja powrotu ludzi na Księżyc. Rakieta stojąca na Księżycu. (NASA)

Na powrót ludzi na Księżyc będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. NASA ogłosiła właśnie, że misja załogowa na Srebrny Glob nie odbędzie się wcześniej niż w 2026 roku.

Podczas telekonferencji z mediami kierownictwo NASA oświadczyło, że flagowa misja Artemis 2 zostanie opóźniona z listopada 2024 roku do września 2025 roku. Z kolei misja lądowania na Księżycu Artemis 3, pierwotnie zaplanowana na koniec 2025 roku, zostanie przesunięta na wrzesień 2026 roku.

Bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem i aby dać zespołom Artemis więcej czasu na poradzenie sobie z wyzwaniami związanymi z pierwszymi pracami rozwojowymi, operacjami i integracją, damy sobie więcej czasu na realizację misji Artemis 2 i 3 - powiedział administrator NASA Bill Nelson podczas briefingu. – Chcę powiedzieć, że dostosowujemy nasz harmonogram tak, aby przesunąć Artemis 2 na wrzesień 2025 i Artemis 3 na wrzesień 2026 roku.

Jim Free, zastępca administratora NASA, podkreślił, że decyzja o opóźnieniu lotu Artemis 2 została podjęta z myślą o bezpieczeństwie załogi. Podczas konferencji wymieniono również szereg nowych systemów i technologii, które NASA wciąż testuje i rozwija na potrzeby misji Artemis 2, w tym w celu umożliwienia szybkiego załadunku paliwa, wejście i wyjścia załogi, nowego układu awaryjnego przerywania lotu i nowego układu podtrzymywania życia. Zwrócono uwagę, że problemy z osłoną termiczną, które kapsuła Orion napotkała podczas bezzałogowego lotu testowego Artemis 1 wokół Księżyca pod koniec 2022 roku, były głównym powodem do niepokoju podczas analizy danych z tej udanej misji. Wprawdzie osłona termiczna wystarczająco chroniła wówczas Oriona, ale jej znaczna część uległa zwęgleniu.

Opóźnienie nie dziwi, biorąc pod uwagę stan przygotowań do misji Artemis 2 pod koniec 2023 roku. Więcej na ten temat pisaliśmy wówczas w Portalu Uranii.

 

Czytaj więcej:

 

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Źródło: NASA / Phys.org

Na ilustracji: Wizualizacja powrotu ludzi na Księżyc (NASA)

Reklama