Przejdź do treści

Nie żyje Michael Collins - astronauta z misji Apollo 11

Michael Collins w skafandrze misji Apollo 11

28 kwietnia w wieku 91 lat zmarł Michael Collins, amerykański astronauta, uczestnik historycznej misji Apollo 11, której celem było pierwsze załogowe lądowanie na Księżycu.

Michael Collins najbardziej znany jest z udziału w misji Apollo 11. W lipcu 1969 roku astronauci po raz pierwszy postawili stopę na powierzchni Księżyca. Sam Collins nie mógł jednak przespacerować się po Księżycu, bowiem z trzyosobowej załogi to jemu przypadła rola pozostania w module dowodzenia na orbicie, a na powierzchni wylądowali Neil Armstrong i Buzz Aldrin. Z tego powodu określany był przez niektórych "najbardziej samotnym człowiekiem w historii" i czasami zapominany przy podkreślaniu znaczenia misji Apollo 11.

Image

Amerykański astronauta Michael Collins, który był pilotem modułu dowodzenia podczas historycznej misji Apollo 11 w 1969 roku.

Michael Collins urodził się 31 października 1930 roku w Rzymie. Był synem amerykańskiego attaché wojskowego w tym czasie we Włoszech. Gdy Stany Zjednoczone przystąpiły do II wojny światowej, jego rodzice przenieśli się do Waszyngtonu, gdzie uczęszczał do szkoły średniej Saint Albans. Potem studiował na akademii wojskowej w West Point, którą ukończył w 1952 roku. Pracował w lotnictwie wojskowym jako pilot myśliwca (m.in. w eskadrze stacjonującej we Francji), a następnie później od 1959 do 1963 roku był testowym pilotem w Edwards Air Force Base w Kalifornii. Łącznie odbył ponad 4200 godzin lotów.

Na astronautę został wybrany podczas rekrutacji NASA w październiku 1963 roku. Jego pierwszym poważniejszym przydziałem w misjach kosmicznych było pełnienie roli pilota rezerwowego dla misji Gemini 7 w 1965 roku. Natomiast lot w kosmos odbył w ramach trwającej trzy dni misji Gemini 10, która wystartowała 18 lipca 1966 roku. W jej ramach załoga miała wykonać 15 eksperymentów, a także manewr dokowania do Agena Target Vehicle (zmodyfikowana wersja stopnia rakietowego Agena D) oraz spotkanie orbitalne z drugim pojazdem Agena. Lot ten ustanowił ówczesny rekord wysokości, a Collins miał okazję wykonać spacer kosmiczny poza statkiem trwający 2 godziny i 28 minut. Łącznie Collins był w kosmosie przez 266 godzin (misje Gemini 10 i Apollo 11). W 1968 roku służył też w centrum kontroli lotów na stanowisku łączności ze statkiem kosmicznym, gdy wykonywano misję Apollo 8 (pierwszy załogowy statek kosmiczny, który okrążył Księżyc). Do jego zadań należało przekazywanie informacji pomiędzy centrum kontroli misji, a załogą Apollo 8.

Gdy kończył służbę wojskową miał stopień generała dywizji. Pracę w NASA zakończył w 1970 roku i został zastępcą sekretarza stanu do spraw publicznych. Następnie w 1971 roku powołano go na dyrektora Narodowego Muzeum Lotnictwa i Kosmosu w Smithsonian Institution. Placówka ta była wtedy w ramach powstawania i otwarto ją w 1976 roku. Dalsza jego kariera była związana z prywatnymi firmami. W 1980 roku został wiceprezesem LTV Aerospace and Defence Co. i pracował tam do 1985 roku. Potem założył własną działalność biznesową, pisząc i prowadząc wykłady dotyczące kosmosu.

Napisał kilka książek: “Carrying the Fire" (1974), "Flying to the Moon and Other Strange Places" (1976), "Liftoff: The Story of America's Adventure in Space" (1988), "Mission to Mars" (1990).

Otrzymał róże wyróżnienia, w tym doktoraty honorowe sześciu uniwersytetów. Jego osoba była przestawiania w kilku filmach dokumentalnych i fabularnych.

Michael Collins zmarł 28 kwietnia 2021 r. w Naples na Florydzie. Przyczyną śmierci była choroba nowotworowa.

 

Galeria zdjęć

Image

Załoga lotu kosmicznego Gemini 10 na pokładzie statku morskiego USS Guadalcanal, który odebrał astronautów po wodowaniu kapsuły 21 lipca 1966 r. Astronauci zostali zabrani z oceanu przez helikopter i przetransportowani na statek. Po lewej: John W. Young, po prawej:Michael Collins. Źródło: NASA.

Image

Astronauci John W. Young (po lewej) i Michael Collins (po prawej) - załoga misji Gemini 10 w lipcu 1966 r. Źródło: NASA.

 

Image

Od lewej: Charles Bolden (administrator NASA), Jim Lovell (astronauta Apollo 8 i Apollo 13), Bob Cabana (dyrektor centrum), Buzz Aldrin (astronauta Apollo 11), Mike Collins (astronauta Apollo 11). Zdjęcie wykonane w Kennedy Space Center na Florydzie z okazji 45. rocznicy lotu Apollo 11. Źródło: NASA/Kim Shiflett.

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Krzysztof Czart

Źródło: NASA

 

Zdjęcie na samej górze:

Astronauta Michael Collins w skafandrze misji Apollo 11. Źródło: NASA.

 

Reklama