Przejdź do treści

Nowe Obroty, czyli niezwykłe zakończenie Roku Mikołaja Kopernika

Grafika wydarzenia Nowe Obroty

Przez trzy dni, od 16 do 18 lutego, naukowcy z NASA i Uniwersytetu Harvarda, Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla oraz pianista Leszek Możdżer będą starali się znaleźć odpowiedzi na pytania, jakie nowe rewolucje czekają na nas w przyszłości. Poszukiwanie życia w kosmosie, fundamenty demokracji i rozwoju, nieustraszone kobiety, fascynująca synergia świata sztuki i nauki - taka konstelacja zdarza się raz na pół wieku - zapewnia kurator Nowych Obrotów, finałowego spotkania Roku Mikołaja Kopernika dr Jan Świerkowski z Instytutu B61.

Podczas Nowych Obrotów w Toruniu wybitni prelegenci staną przed wyzwaniem zgłębienia idei mających potencjał zmiany naszego postrzegania świata i naszego miejsca w nim, skupiając się na dwóch zagadnieniach: detekcji życia pozaziemskiego, potencjalnym odkryciu, które może radykalnie zmienić naszą ziemską tożsamość oraz równości na Ziemi – rewolucji wymagającej od nas nie tylko naukowej odwagi, ale i konkretnego działania.

O tym, jak takie rewolucje przeprowadzać, 17 lutego opowie dr H. C. Leymah Gbowee, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, uhonorowana za działalność na rzecz promowania pokoju i walkę o prawa kobiet. Tego samego dnia, który dedykowany jest obchodom Roku Kobiet Odważnych, widzowie wezmą udział w dyskusji z jedną z liderek świata nauki - dr Mary A. Voytek, czołową naukowczynią NASA i autorką najważniejszej inicjatywy mającej na celu poszukiwanie życia na egzoplanetach (NExSS).

Temat życia pozaziemskiego będzie obecny przez większość spotkań odbywających się w ramach Nowych Obrotów. Jak przypomina prof. Avi Loeb, znakomity badacz z Uniwersytetu Harvarda, zajmujący się na co dzień kosmologią i teoriami związanymi z życiem w kosmosie, Mikołaj Kopernik odkrył, że nie znajdujemy się w fizycznym centrum Wszechświata. Tymczasem profesor Loeb poszukuje dowodów na to, że nie jesteśmy również w jego intelektualnym centrum. Podczas wykładu 18 lutego zaproszony gość skupi się na możliwościach i ograniczeniach poszukiwania pozaziemskich cywilizacji. Odkrycie dowodów na istnienie zaawansowanej formy życia poza naszą planetą całkowicie odmieni nasze rozumienie świata. Będzie to prawdziwą “Nową Rewolucją Kopernikańską” - uważa autor głośnej publikacji popularnonaukowej "Pozaziemskie", która omawia Oumuamua, czyli pierwszy zauważony przez nas obiekt spoza Układu Słonecznego, który pojawił się w niedalekiej odległości od Ziemi.

Kurator wydarzenia dr Jan Świerkowski wyjaśnia, że "Celem trzydniowego spotkania jest zapoczątkowanie wielowątkowej debaty na temat Nowych Rewolucji, fundamentalnych zmian w myśleniu, które mają wpływ na głębokie przemiany naukowe, kulturowe, technologiczne i społeczne. Takie podejście wymaga interdyscyplinarnego dialogu łączącego rozmaite metody i systemy rozumienia rzeczywistości – od humanistyki po nauki ścisłe". W tym duchu, dyrektor Instytutu B61 zaprasza szczególnie na wyjątkowy koncert “Art & Science” (16 lutego) w wykonaniu Leszka Możdżera, który jest wynikiem współpracy wybitnego pianisty z matematykami i fizykami. Jej kulminacją jest pionierski fortepian dekafoniczny, zaprojektowany przez zespół pod kierownictwem prof. Pawła Nurowskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Zwykle muzycy i kompozytorzy ze świata muzyki tonalnej używają systemu tuzinowego, tymczasem skonstruowany instrument wprowadza rewolucyjny system dzięsiętny. Koncert jest więc pomostem między intuicyjną wyobraźnią genialnego muzyka, a formalizmem matematycznym świata nauki, który wprowadził do projektu profesor Nurowski.

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki, będący patronem wydarzenia, podkreśla, że jego intencją jest ukazanie, iż nauka musi być związana ze społeczeństwem i jego potrzebami. Dlatego globalne idee powinny znaleźć odzwierciedlenie na poziomie regionalnym, by miały pozytywny wpływ na rozwój lokalnych społeczności.

 

Plakat wydarzenia Nowe obroty       Program wydarzenia Nowe obroty
 

Nowe Obroty - Finałowe spotkanie Roku Mikołaja Kopernika
16 – 18 lutego 2024 r.
Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6, Toruń

Więcej:

  • Wstęp na wykłady i prelekcje jest bezpłatny, wejściówki odbierać można w Księgodzielni Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Plac Teatralny 2
  • Bilety na koncert Leszka Możdżera “Art & Science” dostępne są w serwisie Biletomat
  • Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia.
  • Wszystkie wydarzenia tłumaczone będą symultanicznie na język polski.

 

Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Arkadiusza Myrchy.

Organizatorzy: Fundacja Platon im. Kuby Rumińskiego, Instytut B61, Województwo Kujawsko-Pomorskie

 

Opracowanie: Magda Maszewska

Źródło: Pracownia Szumu

Ilustracje: Grafika i program wydarzenia, Źródło:  Pracownia Szumu

Reklama