Przejdź do treści

Pierwszy start rakietowy Chin w 2021 roku

img

Z kosmodromu Xichang przeprowadzono pierwszy w 2021 roku start chińskiej rakiety orbitalnej. System Długi Marsz 3B wyniósł na orbitę cywilnego satelitę telekomunikacyjnego Tiantong-1 03.

Rakieta wystartowała 19 stycznia o 17:25 czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i ważący około 5 t ładunek trafił na orbitę transferową do pozycji geostacjonarnej.

Satelita Tiantong-1 03 został zbudowany dla firmy China SatCom. Bazuje na platformie DFH-4 i został wyposażony w transpondery do komunikacji w paśmie S. Statek będzie świadczył usługi mobilnej komunikacji dla użytkowników w Chinach, na Bliskim Wschodzie, Afryce oraz wyspach na Oceanie Spokojnym i Oceanie Indyjskim. Jego czas działania jest przewidywany na 15 lat.

To już 3. ładunek tej serii satelitów. Poprzedni start Tiantong-1 02 został przeprowadzony 12 listopada 2020 r.

Był to 3. start rakiety orbitalnej na świecie w 2021 roku i pierwszy start przeprowadzony przez Chiny. CASC – czyli operator większości chińskich rakiet – zapowiedział, że planuje w tym roku wykonanie ponad 40 misji. Doliczając do tego loty przeprowadzane przez inne podmioty w tym prywatne chińskie przedsiębiorstwa możemy spodziewać się w tym roku nawet 50 startów orbitalnych z Państwa Środka.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: CASC/NSF

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 3B przygotowywana do lotu z satelitą Tiantong-1 03. Zdjęcie: CASC/Zhang Yiyi.

 


 

Reklama