Przejdź do treści

Planetarium Niebo Kopernika debiutuje z filmem własnej produkcji

Kadr z filmu "Na skrzydłach marzeń". Źródło: Centrum Nauki Kopernik.
"Na skrzydłach marzeń" to tytuł pierwszego filmu wyprodukowanego przez planetarium wchodzące w skład Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Film przedstawia przygodę ludzkości z lataniem, lotnictwem i lotami kosmicznymi. Premiera 25 października 2013 r.

Nad filmem pracowano trzy lata. Jest to pierwsza polska produkcja w technologii fulldome, która umożliwia projekcję na sferycznym ekranie otaczającym widownię ze wszystkich stron. Kompozytorem muzyki jest Michał Lorenc, a narratorem została Danuta Stenka (zarówno w wersji polskiej, jak i angielskiej).

Ile razy śniłeś, że latasz? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest mieć skrzydła? Odkryj wielką tajemnicę latania z Leonardem da Vinci, braćmi Montgolfier, braćmi Wright i innymi pionierami lotnictwa. „Na skrzydłach marzeń” to niezwykła przygoda z nauką i historią lotnictwa, pozwalająca szybować balonem, sterowcem i  samolotem.  Marzenie o lataniu wyniosło człowieka jeszcze dalej - w Kosmos. My także odwiedzimy stację kosmiczną i polecimy rakietą. A więc ile razy śniłeś, że latasz? Sny czasem się spełniają… - tak reklamują swój film twórcy.

Prapremiera filmu odbyła się w Jenie (Niemcy) podczas Fulldome Film Festival, który jest jedną z głównych imprez dotyczących planetariów na świecie. Polski film otrzymał na festiwalu nagrodę główną oraz nagrodę publiczności. Fragmenty filmu prezentowano także uczestnikom konferencji o popularyzacji astronomii CAP 2013, która odbywała się w dniach 14-18 października 2013 r. właśnie w Centrum Nauki Kopernik.

Polska premiera nastąpi 25 października 2013 r. w planetarium Niebo Kopernika w Warszawie. Według informacji uzyskanych kilka dni temu przez redakcję Uranii, film będzie także dystrybuowany poza granicami Polski, m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Film "Na skrzydłach marzeń" został wykonany w technikach animacji 2D i 3D. Rozmiar jednej wyrenderowanej klatki to 4000 x 4000 pikseli, a czas potrzebny na wykonanie tego procesu to jedna godzina. Cały film liczy około 63 tysiące klatek.
 

 
Źródło: Centrum Nauki Kopernika | Krzysztof Czart

Na zdjęciu: Kadr z filmu "Na skrzydłach marzeń". Źródło: Centrum Nauki Kopernik.

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama