Przejdź do treści

Rakieta Electron wyniosła na orbitę parę satelitów obserwacyjnych BlackSky

electron

Firma Rocket Lab przeprowadziła start rakiety Electron. W udanej misji wyniesiono na orbitę kolejną parę komercyjnych satelitów obserwacyjnych serii BlackSky.

Start przeprowadzono 18 listopada 2021 r. z kosmodromu na przylądku Mahia w Nowej Zelandii. Dwustopniowa rakieta Electron wysłała na orbitę o wysokości 430 km i inklinacji 42 stopni parę satelitów BlackSky 10 i 11.

BlackSky to sieć satelitów należąca do amerykańskiej firmy BlackSky Global. Satelity tego systemu wykonują obrazowania Ziemi w rozdzielczości dochodzącej do 1 m/px. Pierwszy satelita BlackSky trafił na orbitę w 2018 r. Do tej pory różne rakiety nośne wysłały łącznie 9 statków tego systemu (licząc z dzisiejszym startem). Nie udało się zorbitować jedynie satelitów BlackSky 8 i 9, które zostały utracone w nieudanym locie rakiety Electron w maju 2021 r.

Była to 22. w historii misja rakiety Electron. Po raz trzeci podjęto próbę odzyskania dolnego stopnia poprzez jego powrót i wodowanie na spadochronie. Stopień nie poleci jednak ponownie w misji, chociaż prawdopodobnie tak jak przy poprzednich testach lądowania część komponentów zostanie wykorzystana ponownie.

Firma Rocket Lab planuje w przyszłości odzyskiwanie dolnych stopni rakiety Electron z wykorzystaniem helikoptera. Stopień ma wyhamowywać za pomocą spadochronu i być później łapany w powietrzu przez śmigłowiec. W tej misji odzyskiwano stopień jeszcze z wody, ale w operacji uczestniczył helikopter, który testował śledzenie opadającego członu. Nie wiadomo jednak kiedy zostanie wykonana pierwsza taka próba.

 

 

 

Więcej informacji

Na podstawie: Rocket Lab/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Rakieta Electron startująca z satelitami BlackSky 10 i 11. Źródło: Rocket Lab.

 

 

Reklama