Przejdź do treści

Rozmowa z humbakiem pokazuje, jak możemy skomunikować się z innymi formami życia

Naukowcy zdołali porozumieć się z wielorybem o imieniu Twain (Jodi Frediani)

Naukowcy prowadzą badania nad systemami komunikacji humbaków, aby ustalić, jak wykrywać i interpretować sygnały z kosmosu. Rozmowy humbaków dostarczają wielu cennych informacji na temat sposobów, za pomocą których ludzie mogą pewnego dnia porozumieć się z istotami pozaziemskimi.

Naukowcy z SETI Institute, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis i Fundacji Alaska Whale odbyli niedawno rozmowę z humbakiem o imieniu Twain za pomocą podwodnego głośnika. Udało im się nagrać „kontaktowy” sygnał wywoławczy zwierzęcia. Twain odpowiedział na wezwanie badaczy, dostosowując zmiany odstępu czasu między sygnałami każdego wezwania do kontaktu.

Jeśli ktoś przypomina sobie film „Star Trek”, omawianie badania to sytuacja podobna do tej, gdy załoga fikcyjnego statku odbiera transmisje obcych wielorybów, które można zdekodować tylko pod wodą. W rzeczywistości ta demonstracja możliwości komunikacji międzygatunkowej, nawiązująca do naszych fantastycznonaukowych wyobrażeń, ma duży wpływ na kierunek dalszych poszukiwań hipotetycznych pozaziemskich form inteligencji prowadzonych między innymi przez Instytut SETI.

Sądzimy, że jest to pierwsza tego typu wymiana informacji między ludźmi a humbakami w "języku" humbaków" – powiedziała w oświadczeniu prasowym Brenda McCowan, wiodąca autorka badań z U.C. Davis.

Podobnie jak załogi astronautów symulują misje na Marsa lub Księżyc pozostając na powierzchni Ziemi, zespół Whale-SETI bada systemy komunikacyjne humbaków, aby lepiej zrozumieć, jak możemy wykrywać i interpretować sygnały docierające z kosmosu. Jak donoszą specjaliści z SETI, tego typu badania i odkrycia zostaną wykorzystane do opracowania specjalnych filtrów, które będzie można zastosować do wszelkich odbieranych sygnałów pozaziemskich. Autorzy badań zwracają uwagę, że ze względu na obecne ograniczenia technologiczne istotnym założeniem poszukiwania pozaziemskiej inteligencji jest to, że to właśnie istoty pozaziemskie będą zainteresowane nawiązaniem kontaktu z nami. To ważne założenie poparte jest zaobserwowanym zachowaniem humbaków.

Reakcja Twaina na każde odtwarzane wezwanie świadczy o zaawansowanym poziomie zrozumienia i interakcji. Humbak zbliżył się i okrążył łódź zespołu po usłyszeniu kontaktu wywoławczego odtwarzanego przez podwodny głośnik. Według autorów badań dopasowanie zmian interwałów między każdym wywołaniem odzwierciedla typowo ludzki styl konwersacji.

Humbaki są niezwykle inteligentne, mają złożone systemy społeczne, tworzą narzędzia – sieci z bąbelków do łapania ryb – i intensywnie komunikują się zarówno za pomocą śpiewów, jak i innych sygnałów społecznych – podsumowuje Fred Sharpe, współautor badań z Fundacji Alaska Whale.

Między innymi z powyższych powodów praca z humbakami oferuje nam wyjątkową okazję do zbadania inteligentnej komunikacji u gatunków innych niż człowiek. Zespół zastosuje teraz zasady znane z teorii informacji w celu opracowania filtrów, które mogą pomóc w przetwarzaniu sygnałów pozaziemskich i poszukiwaniu inteligentnego życia poza Ziemią.

Wyniki badań zostały opublikowane 29 listopada.


Czytaj więcej:


Źródło: Space.com

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Zdjęcie: Naukowcy zdołali porozumieć się z wielorybem o imieniu Twain (Jodi Frediani)

Reklama