Przejdź do treści

SEOSAT-Ingenio zaczyna podróż w kosmos

Satelita SEOSAT-Ingenio - pakowanie.

Zeszłej nocy hiszpański satelita SEOSAT-Ingenio zbudowany przez firmę Airbus został załadowany w bazie lotniczej Torrejón de Ardóz pod Madrytem na pokład samolotu An-124. Transportowiec zawiezie go teraz na miejsce startu - kosmodromu Kourou w Gujanie, a swą podróż odbędzie wspólnie z francuskim satelitą Taranis z CNES.

W kosmodromie Kourou satelita zostanie przygotowany do startu. Przejdzie testy funkcjonalne, integrację z adapterem rakiety nośnej oraz hermetyzację podczas inspekcji końcowej. Wystrzelenie zaplanowano na 18 listopada przy pomocy rakiety Vega. Z uwagi na to, że zarówno SEOSAT-Ingenio, jak i Taranis są przeznaczone do zajęcia podobnych orbit przebiegających na wysokości około 700 km ponad Ziemią, polecą one w Kosmos wspólnie. Rozdzielacz ładunku VESPA, wyprodukowany przez firmę Airbus w Madrycie dla Avio, umożliwi Vedze realizację operacji separacji obu satelitów od ostatniego członu rakiety nośnej.

SEOSAT-Ingenio to pierwszy hiszpański satelita optyczny. Został opracowany głównie przez hiszpański przemysł kosmiczny, na którego czele stoi miejscowy oddział Airbusa jako główny wykonawca. Satelita umożliwi wykonywanie zdjęć satelitarnych w wysokiej rozdzielczości - obrazów powierzchni Ziemi do zastosowań cywilnych i wojskowych, związanych z bezpieczeństwem, gospodarowaniem gruntami i zasobami naturalnymi, a także ochroną granic, rolnictwem i zarządzaniem kryzysowe w przypadku klęsk żywiołowych.

Licząc wraz z satelitą PAZ, wystrzelonym na orbitę w 2018 roku, Hiszpania będzie miała odtąd podwójny system obserwacji Ziemi (zobrazowania optyczne i radarowe). Taki duet pozwoli uzyskiwać obrazy o wyższej rozdzielczości i bardziej dokładne informacje o Ziemi dla spółki Hisdesat, obsługującej flotę satelitów pracujących dla hiszpańskiego rządu.

SEOSAT-Ingenio jest dla Hiszpanii satelitą o znaczeniu strategicznym. Stanowi własność Ministerstwa Nauki i Technologii. Kierowanie projektem scedowano na Centrum Rozwoju Technologii Przemysłowych (CDTI), które również pokrywa jego koszty.

 

Kosmodrom Kourou  - stanowisko startowe rakiety Ariane 5.

Na zdjęciu: Kosmodrom Kourou  - stanowisko startowe rakiety Ariane 5.

Źródło: DLR German Aerospace Center

Airbus jest globalnym liderem branży lotniczej, kosmicznej i powiązanych z nimi gałęzi przemysłu. W 2019 r. wygenerował przychody w wysokości 70 miliardów euro, zatrudniając około 135.000 osób. Oferuje najszerszą gamę samolotów komunikacyjnych. Jest również europejskim liderem produkcji samolotów do tankowania w powietrzu, bojowych, transportowych i do określonych misji, oraz wiodącym producentem systemów kosmicznych. W sektorze śmigłowcowym Airbus oferuje najbardziej efektywne systemy wiropłatów cywilnych i wojskowych na całym świecie.

 

SEOSAT

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Airbus Defence and Space

Na zdjęciu: Satelita SEOSAT-Ingenio - pakowanie.
Źródło: Airbus.

Reklama