Przejdź do treści

Sojuz wysyła na orbitę trzy satelity telekomunikacyjne Goniec-M

img

Rakieta Sojuz 2.1b umieściła na orbicie wokół Ziemi trio satelitów telekomunikacyjnych serii Goniec-M. Dodatkowym ładunkiem misji był tajny nanosatelita wojskowy.

Rakieta Sojuz 2.1b wystartowała z kosmodromu Plesieck na północ od Moskwy. Start został przeprowadzony 3 grudnia o 2.14 w nocy czasu polskiego. Głównym celem misji było wyniesienie kolejnej trójki satelitów telekomunikacyjnych serii Goniec-M. Ale w ładowni rakiety znalazł się też mały tajny ładunek wojskowy.

Lot przebiegł pomyślnie. Już około 10 minut po starcie od stopnia Fregat odczepił się górny człon rakiety Sojuz. Fregat krótko potem wykonał pierwsze odpalenie, umieszczające ładunki na wstępnej orbicie. Po fazie dryfu nastąpiło drugie odpalenie, które umieściło ostatecznie statki na docelowej orbicie o wysokości 1400 km i inklinacji 82,5 stopni.


O ładunku

Satelity Goniec-M to druga generacja systemu telekomunikacyjnego, który jest używany w pośredniczeniu w komunikacji między terminalami naziemnymi.

Każdy z satelitów Goniec-M ma masę około 280 kg i umożliwia transmisję z przepustowością do 64 kb/s. Pośredniczenie w komunikacji polega na jej odbiorze podczas przelotu satelity w punkcie A, zachowaniu tej wiadomości w pamięci i następnie jej przesłaniu, kiedy satelita będzie leciał w pobliżu punktu B.

Pierwszy satelita nowej serii poleciał w 2005 roku. W dzisiejszym starcie na orbitę trafiły statki o numerach 30, 31 i 32 (numeracja licząc od pierwszej generacji, liczący tylko generację M: 20, 21 i 22).

Było to już drugie w tym roku wyniesienie satelitów tej serii. Poprzedni start, również z Plesiecka, odbył się we wrześniu.

Oprócz Gońców na orbitę trafił nanosatelita ERA 1 zbudowany na zlecenie Rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Prawdopodobnie ma służyć testom zaawansowanych mikrosystemów do orientacji i astronawigacji małych satelitów.


Podsumowanie

Był to już 91. udany start rakiety orbitalnej w 2020 roku i 13. start rakiety z rodziny Sojuz 2.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: Roskosmos/RussianSpaceWeb

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Model satelity Goniec-M. Źródło: Informacyjne Systemy Satelitarne imienia M. F. Reszetniewa.

 


 

Reklama