Przejdź do treści

Spojrzenie w lutowe niebo 2022

Widok nieba nad Krakowem, 14 lutego 2022 r. o god. 19. Źródło: Stellarium

„Gdy luty z błyskawicami, prędka wiosna przed nami”. Staropolskie przysłowie oddaje nasze głębokie nadzieje na wczesną wiosnę, chociaż z wieloletnich obserwacji wiemy, że trzeba się jednak przygotować na lutowe kaprysy aury. Z drugiej jednak strony już od samego tytułu „lutowe niebo” każdemu robi się zimno, a przysłowiowe ciarki przechodzą po plecach.

Słońce

W tym najchłodniejszym, a zarazem najkrótszym miesiącu roku w Małopolsce przybędzie dnia ponad półtorej godziny. Przyznacie Państwo, że brzmi to bardzo optymistycznie. Słońce, choć jeszcze nadal przebywa na południowej półkuli nieba, mimo wszystko systematycznie pnie się po ekliptyce coraz wyżej i wyżej, przez co dnia nam znacząco przybywa. Zatem byle do astronomicznej wiosny.

Z początkiem tego miesiąca Słońce w Krakowie wschodzi o godz. 7.13, a zachodzi o 16.34; dzień będzie trwał 9 godzin i 21 minut. Natomiast ostatniego lutego wschód Słońca nastąpi o godz. 6.25, a zachód o 17.20; zatem długość dnia wyniesie już 10 godzin i 55 minut; dzień będzie więc dłuższy od najkrótszego grudniowego dnia roku o 2 godz. i 50 minut. Ponadto w czwartek 18 lutego Słońce wstępuje w znak Ryb. Słońce w tym miesiącu wykazywać będzie nieco podwyższoną aktywność magnetyczną w 25 cyklu. Dlatego trzeba się liczyć z możliwością pojawienia dużej, aktywnej grupy plam na jego tarczy lub też zjawiskiem nagłego wyrzutu plazmy w przestrzeń międzyplanetarną, szczególnie w ostatniej dekadzie lutego. Będzie to zatem wdzięczny obiekt obserwacyjny w tym miesiącu.

Księżyc

Ciemne, bezksiężycowe noce, dogodne do obserwacji astronomicznych, wystąpią na początku i końcem miesiąca. Kolejność faz Księżyca będzie następująca: nów 1 II o godz. 6.46,  pierwsza kwadra 8 II o godz. 14.50, pełnia 16 II o godz. 17.57 i ostatnia kwadra 23 II o godz. 23.32. W apogeum  (najdalej od Ziemi) znajdzie się  Księżyc 11 II o godz. 4, a w perygeum (najbliżej  Ziemi) będzie 26 II o godz. 23.  Ponadto warto tu odnotować, iż Księżyc w swej wędrówce po nieboskłonie zbliży się 16 II do Regulusa, najjaśniejszej gwiazdy w  Lwie, a 20 II do Spiki, najjaśniejszej gwiazdy w Pannie, a co ciekawe, obie koniunkcje wystąpią w dobrym czasie obserwacyjnym, bo około godziny 20.

Planety

Merkury kryje się w promieniach Słońca i będzie go można dostrzec dopiero w drugiej połowie miesiąca, nisko na porannym niebie. Wenus jest widoczna na niebie porannym. Natomiast czerwonawy Mars widoczny będzie przez cały miesiąc na porannym niebie, w gwiazdozbiorze Strzelca. Jowisz wraz z gromadką księżyców gości nisko na zachodnim niebie, a Saturna z pierścieniami będzie można obserwować na porannym niebie dopiero od połowy miesiąca. Pod koniec lutego obie poranne planety będą poprzedzać wschód Słońca, wespół z Merkurym, prawie o godzinę. Zaś wieczorem, nad południowo-zachodnim horyzontem, w gwiazdozbiorze Barana, możemy dostrzec przez lunetę planetę Uran. Neptun goszczący w Wodniku w połowie lutego zniknie w promieniach zachodzącego Słońca, aby pojawić się nam na porannym niebie, ale dopiero końcem marca.

Inne zjawiska

Warto też pamiętać, jak przystało nie tylko miłośnikom astronomii, iż w piątek 19 lutego przypada 549 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji rokrocznie zapraszałem na specjalne, czwartkowe pokazy uruchomienia wahadła Foucaulta, połączone z prelekcją, do kościoła św. Piotra i św. Pawła w Krakowie, a poświęcone Jego osobie. Niestety, z powodu pandemii COVID-19 jak na razie te cykliczne pokazy od 12 marca 2020 są w zasadzie wstrzymane do odwołania, ale sporadycznie odbywają się, przy zachowaniu obowiązujących zarządzeń pandemicznych. Zatem zgodnie z tradycją, w czwartek 17 lutego, z okazji zbliżającej się kolejnej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, odbędą się trzy pokazy, poprzedzone prelekcją w godzinach 10, 11 i 12 na które serdecznie zapraszam.

W tym miesiącu nie „przewiduje się” bogatych deszczy meteorów, chociaż 24 lutego przypada maksimum mało aktywnego roju promieniującego z okolicy „delty” w gwiazdozbiorze Lwa. Księżyc po ostatniej kwadrze będzie nam w tym czasie nieco przeszkadzał w nocnych obserwacjach.

Jak z powyższego opisu nieba widać, luty – choć krótki – będzie dość interesujący dla miłośników obserwacji nieba. Dysponując wolną chwilą, zachęcam gorąco Państwa do wieczornych lub wczesnoporannych spacerów, a przy okazji spójrzmy w niebo, pamiętając jednocześnie o staropolskim przysłowiu: „Czasem luty tak się zlituje, że człek na bosaka w pole wędruje”.

 

Czytaj więcej:

 

Adam Michalec, MOA w Niepołomicach, 4 stycznia 2022 r.

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na ilustracji: Widok południowo-wschodniego nieba nad Krakowem, 14 lutego 2022 r. o godz. 19. Źródło: Stellarium

Reklama