Przejdź do treści

Trzecia kometa polskiego astronoma!

Mapa nieba i ruch komety. Aktualna pozycja komety jest zaznaczona na żółto. Źródło:http://astro.vanbuitenen.nl/

Polski astronom Kacper Wierzchoś odkrył właśnie swoją trzecią kometę. Obiekt o nazwie P/2021 U1 (Wierzchoś) udało się zaobserwować z wykorzystaniem 1,5-metrowego teleskopu znajdującego się w obserwatorium Mt Lemmon w Stanach Zjednoczonych.

Kacper Wierzchoś to polski łowca komet, astronom pracujący na co dzień w obserwatorium Mount Lemmon w Arizonie. Prowadzi obserwacje w ramach projektu Catalina Sky Survey, poszukując komet oraz pobliskich, mogących zagrażać nam planetoid – tak zwanych obiektów NEO.

Kometa P/2021 U1 (Wierzchoś) minęła Słońce w odległości 360 milionów kilometrów 30 września 2021 roku. To zaledwie 2,4 razy dalej niż średnia odległość Ziemi od Słońca! Do centrum Układu Słonecznego kometa powróci względnie szybko, bo już po około 25 latach.

Jej odkrycie było możliwe dzięki czterem 30-sekundowym zdjęciom wykonanym 18 października tego roku w ramach projektu Mt. Lemmon Survey (G96). To na nich udało się dostrzec asymetryczną komę. Pozycje obiektu jeszcze przed jego odkrycia można było następnie prześledzić wstecz w czasie aż do września 2021 r.

 

Interaktywny wykres orbity komety pokazujący jej drogę przez Układ Słoneczny i pozycję w podanym dniu. Zielone i niebieskie linie są wyświetlane prostopadle do płaszczyzny ekliptyki: zielona, gdy orbita obiektu znajduje się powyżej płaszczyzny ekliptyki, niebieska, jeśli znajduje się poniżej niej. Źródło: http://astro.vanbuitenen.nl/

Na ilustracji: Interaktywny wykres orbity komety pokazujący jej drogę przez Układ Słoneczny i pozycję w danym dniu. Zielone i niebieskie linie są wyświetlane prostopadle do płaszczyzny ekliptyki: zielona, gdy orbita obiektu znajduje się powyżej płaszczyzny ekliptyki, niebieska, jeśli znajduje się poniżej niej. Źródło: astro.vanbuitenen.nl/

 

Przypomnijmy jeszcze – w kwietniu 2020 roku Kacper Wierzchoś znalazł także obiekt C/2020 H3 (Wierzchoś), a już we wrześniu 2021 odkrył swoją druga kometę, P/2021 R4 (Wierzchoś). Gratulacje!


Czytaj więcej:


Źródło: nauka.tvp.pl/Minor Planet Center

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska
 

Na ilustracji: Mapa nieba i ruch komety. Aktualna pozycja komety jest zaznaczona na żółto. Źródło: astro.vanbuitenen.nl/

Reklama