Przejdź do treści

Udany test systemu ucieczkowego kapsuły Orion

img

NASA przeprowadziła udany test systemu ucieczkowego kapsuły Orion, która ma wysłać astronautów w kierunku Księżyca w ramach programu Artemis.

Przeprowadzony we wtorek 2 lipca 2019 test sprawdzał działanie Launch Abort System (LAS) – zestawu silników na paliwo stałe, które w wypadku problemów z rakietą mają oddzielić kapsułę z astronautami i oddalić ich od zagrożenia.


Film z testu Ascent Abort-2, systemu ucieczkowego statku Orion. Źródło: NASA TV.

W ramach testu kapsuła załogowa statku Orion wraz z zamontowanym systemem ucieczkowym została podniesiona na zmodyfikowanym pocisku Peacekeeper. Statek osiągnął z rakietą wysokość prawie 10 km. Jeszcze w trakcie działania rakiety, przy wysokich oporach aerodynamicznych, zainicjowano proces awaryjnej ucieczki kapsuły. Kapsuła oddzieliła się od rakiety, po czym system ucieczkowy zorientował ją w pozycji do powrotu i odłączył się. Kapsuła załogowa spadła do Oceanu Atlantyckiego – w teście nie sprawdzano działania spadochronów, bo te zostały już zakwalifikowane do lotów po kilkunastu testach, które zakończyły się w 2018 roku.

Był to drugi i ostatni test systemu ucieczkowego statku Orion. Poprzedni, przeprowadzony w 2010 roku, sprawdzał awaryjną ucieczkę z pozycji na rakiecie na stanowisku startowym. Test trwał około 3 minuty i zakończył się powodzeniem. Teraz inżynierowie będą analizować dane zgromadzone na 12 nośnikach wyrzucanych podczas testu przez spadającą kapsułę.

Udany test przybliża do realizacji przez agencję pierwszej bezzałogowej misji programu Artemis. Podczas misji Artemis 1 zadebiutuje ciężka rakieta nośna NASA SLS, która wyniesie statek Orion na trajektorię wokółksiężycową. Start tej misji planowany jest na koniec 2020 roku. Pierwsza misja załogowa ma zostać przeprowadzona w 2022 roku, a już w 2024 roku NASA chce wysłać na powierzchnię Księżyca parę astronautów. O szczegółach nowego programu NASA pisaliśmy w oddzielnym artykule.

Źródło: NASA

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Kapsuła Orion wraz z zamontowanym systemem ucieczkowym, startująca na zmodyfikowanym pocisku balistycznym Peacekeeper. Źródło: NASA.

Reklama