„Urania” nr 2/2019 opuściła drukarnię w środę i jest obecnie w drodze do prenumeratorów oraz do kiosków. W numerze m.in. o pyłowych księżycach Ziemi, pierwiastkach we Wszechświecie, fotografowaniu Drogi Mlecznej i pierwszym obrazie czarnej dziury.
Niedawno świat obiegła wiadomość o pierwszym historii obrazie cienia czarnej dziury. W tym numerze „Uranii” podstawowe informacje na temat tego osiągnięcia, a do kolejnego numeru szykujemy obszerniejszy artykuł.
Z głównych tekstów numeru polecamy artykuł o pyłowych księżycach Ziemi, czyli księżycach Kordylewskiego. Sprawdźcie w jaki sposób Węgrzy potwierdzili ich istnienie. Drugi duży tekst dotyczy innych ciekawych obiektów astronomicznych – pulsarów. Warto też zajrzeć do działu „Przeczytane w Nature/Science”, aby zapoznać się z tekstem o pierwiastkach we Wszechświecie i obejrzeć bardzo ciekawą ilustrację pokazująca, jak procentowo rozkłada się pochodzenie istniejących obecnie pierwiastków – w jakich rodzajach obiektów czy też procesów zachodzących w kosmosie miały swoje źródło.
Dla amatorów astrofotografii mamy też coś ciekawego – poradnik fotografowania Drogi Mlecznej.
Z kolei wśród artykułów historycznych przedstawiamy materiały związane z początkami Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) i jego historią.
Jak zwykle nie brakuje też stałych działów, takich jak Komeciarz, Cyrqlarz o meteorach, Obserwator Słońca, kalendarz astronomiczny, astronomia w szkole, kącik olimpijczyka czy astronomiczna krzyżówka.
Więcej informacji:
- Spis treści numeru 2/2019
- Urania nr 2/2019 - zamów w sklepie internetowym
- Prenumerata Uranii
- Kalendarz astronomiczny na rok 2019
- Darmowy "Almanach Astronomiczny na rok 2019" (wersja cyfrowa)