Przejdź do treści

Urania nr 1/2016 i rozmowy z astronautami

Urania nr 1/2016
Do sprzedaży trafił nowy numer "Uranii" - 1/2016. A w nim m.in. o tym jak porozmawiać z astronautą ze stacji ISS, jak ją znaleźć na niebie, o nowych nazwach planet i wiele innych kosmicznie ciekawych spraw.  Wprowadzamy także do sprzedaży wersję elektroniczną czasopisma.

Dzisiaj zaczęła się wysyłka nowego numeru "Uranii - Postępów Astronomii" do prenumeratorów. W najbliższych dniach numer powinien być także już dostępny w salonach Empik, Relay, Inmedio i w wybranych kioskach Ruchu.

Prenumeratorzy wraz z numerem znajdą w swojej skrzynce pocztowej prezent - kalendarz astronomiczny na rok 2016. Przepraszamy że dostarczamy go z pewnym opóźnieniem, ale niestety nie udało się inaczej. Kalendarza nie mogliśmy wysłać samodzielnie, bowiem wtedy potrzebna by była dopłata. Na szczęście kalendarz zdezaktualizował się tylko w 13 procentach, a w 87 procentach nadal jest aktualny.

W Uranii nr 1/2016 jest całkiem sporo o stacji orbitalnej ISS. Po pierwsze opisujemy jak ją odnaleźć na niebie, a po drugie - jak wykorzystać łączność radioamatorską do kontaktu z astronautami przebywającymi na pokładzie stacji ISS. Powinno to szczególnie zainteresować szkoły, gdyż można w ten sposób przeprowadzić bardzo ciekawe zajęcia dla uczniów. Do tej pory taką okazję miało 17 placówek szkolnych.z Polski. Nowy nabór chętnych trwa od lutego do kwietnia 2016 r.

Zachęcamy także do przeczytania artykułu o mistrzu światła - Michelsonie. Ten światowej sławy fizyk pochodził ze Strzelna. Kolejnym głównym artykułem jest tekst o Olsztyńskiej Akademii Dzieci. SKoro w miastach są uniwersytety trzeciego wieku, to czemu by nie zrobić akademii pierwszego wieku?

Oczywiście w numerze znajdziecie także szeroki zestaw stałych działów, m.in. kalendarz astronomiczny, obserwator Słońca, Cyrqlarz o meteorach, szkoła astropejażu, spacerkiem po Księżycu, jak i całą garść najnowszych informacji z badań Kosmosu, w tym spis najnowszych nazw planet wyłonionych przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w ramach ogólnoświatowego plebiscytu.

Zachęcamy do lektury i wykupienia prenumeraty czasopisma. Wraz z ukazaniem się numeru 1/2016 udostępniamy dodatkowo wersję elektroniczną "Uranii", tak więc teraz zadowoleni powinni być zarówno zwolennicy papieru, jak i ci, którzy preferują czytanie na ekranach urządzeń elektronicznych. Cyfrową "Uranię" można czytać na smarftonach, tabletach, laptopach, komputerach stacjonarnych, a nawet na niektórych telewizorach smart tv.

Więcej informacji:


Reklama