Przejdź do treści

Urania nr 2/2024 w drodze do prenumeratorów

Urania - Postępy Astronomii nr 2/2024

Ukazał się kolejny numer "Uranii - Postępów Astronomii". W numerze m.in. ciemna materia i energia we Wszechświecie, sztuczna inteligencja w astronomii.

Urania nr 2/2024 jest już w drodze do prenumeratorów.

Tematykę najnowszego numeru czasopisma zdradza okładka - a na niej astronauta na koniu na Księżycu... ale czy na pewno to takie proste? Polecenie wydane programowi opartemu na AI generującemu obrazy na podstawie słów kluczowych zaowocowało powstaniem obrazu, na którym astronauta jest ubrany w kombinezon kosmiczny, ale koń już nie... wizja AI jest w związku z tym jest jednocześnie poprawna (bo zgodna z poleceniem) i niepoprawna (koń nie ma dostępu do tlenu, więc jest raczej martwy)... artykuł okładkowy na temat roli AI w astronomii na stronie 26 numeru.

Zdzisław Musielak, polski fizyk i astronom, pracujący na co dzień na University of Texas at Arlington, zabiera czytelnika na poszukiwania ciemnej materii i energii  w kosmosie.

Kolejny artykuł dotyczy obcych cywilizacji, których istnieje postuluje m.in. profesor Avi Loeb, który w lutym 2024 odwiedził Toruń w ramach niezwykłego wydarzenia kończącego obchody Roku Kopernikańskiego w województwie kujawsko-pomorskim.

O roli kobiet w astronomii można przeczytać w artykule Joanny Drążkowskiej (polskiej astronomki wyróżnionej m.in. Nagrodą Młodych przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne) i Wieńczysława Bykowskiego, prowadzących m.in. kanał EmigrandaTV na Youtube.

Główne teksty uzupełnia artykuł Jadwigi Jęcz o pochodzeniu nazw planet karłowatych i obiektów transneptunowych.

W numerze przeczytać też można drugą część artykułu o historii Klubu Astronomicznego Almukantarat.

Jest też wiele stałych działów, takich jak kroniki astronomiczna, astronautyczna oraz aktywności Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, kalendarz najciekawszych zjawisk na niebie, astropodróże, kącik olimpijczyka, czy galeria zdjęć od naszych Czytelników.

Więcej informacji:

 

Autor: Agnieszka Górska-Pukownik

 

Reklama