Przejdź do treści

Urania nr 4/2021 z informatorem o polskich ośrodkach astronomicznych

Urania - Postępy Astronomii nr 4/2021

Dostępna jest już Urania nr 4/2021. W numerze m.in. o badaniach neutrin i grawitonów, czy najdokładniejszych pomiarach odległości w kosmosie. Prenumeratory w prezencie otrzymają wraz z numerem dodatek w formie opracowania pt. "Polskie ośrodki astronomiczne".

Najnowszy numer Uranii jest już w drodze do prenumeratorów, a niektórzy być może już go otrzymali. Z kolei w sprzedaży kioskowej będzie dostępny od 26 sierpnia (salony EMPiK, Relay, Inmedio, kioski Ruchu). Numer można też zamówić w naszym sklepie internetowym.

Jako specjalny prezent dla prenumeratorów (zamów prenumeratę) dołączyliśmy drukowaną wersję opracowania pt. "Polskie ośrodki astronomiczne" wydane kilka miesięcy temu przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. Informator ten przedstawia wszystkie polskie placówki naukowe, w których prowadzone są badania astronomiczne. Dodatkowo zawiera mapy rozmieszczenia obserwatoriów różnych (naukowych, edukacyjnych, amatorskich), największych polskich teleskopów oraz kilka stron na temat astronomicznej działalności w zakresie edukacji i popularyzacji. Elektroniczna wersja tego opracowania dostępna jest na stronach PTA (zobacz).

Wśród tematów numeru piszemy o astrofizyce neutrin i grawitacji - jakie są najnowsze postępy w tych badaniach. Przedstawiamy też polski projekt Aracuraia prowadzący najdokładniejsze pomiary odległości we Wszechświecie i najnowsze polskie obserwatorium poza granicami naszego kraju - Cerro Armazones, gdzie tuż obok miejsca budowy 40-metrowego teleskopu ELT jest mniejsze obserwatorium z kilkoma instrumentami i powstanie tam dodatkowo polskie 2,5-metrowy teleskop. Całość tego obserwatorium jest zarządzania przez warszawski CAMK PAN.

Następnie trochę historii: skomplikowane i ciekawe początki współczesnej astronomii w wydaniu Johannesa Keplera.oraz dalszy ciąg tekstu o tym czy Mikołaj Kopernik posługiwał się językiem polskim. Kolejny artykuł przedstawia pochodzenie naz gwiazd i gwiazdozbiorów oraz legendy z tym związane.

Obserwatorzy nieba powinni z kolei koniecznie zajrzeć do tekstu pt. "Festiwal gwiazd nowych", bowiem tej wiosny na niebie zagościły bardzo ciekawe ich przypadki.

Trwa konkurs Uranii pt. "Nowe Dzienniki Gwiazdo0we" na literacką twórczość science-fiction inspirowaną polskimi badaniami naukowymi z dziedziny astronomii. Publikujemy jedn oz opowiadań konkursowych ("Artemis 2058", Jarosław Soboczyński) i zachęcamy do nadsyłania kolejnych.

W numerze znajdziemy też stałe działy, takie jak kroniki odkryć i wydarzeń, najciekawsze nowinki z badań kosmosu, Komeciarza, Proximę, kalendarzyk astronomiczny i inne materiały.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Reklama