Przejdź do treści

Urania nr 5/2021 o pogodzie na planetach

Urania nr 5/2021

Urania nr 5/2021 poświęcona jest tematyce planetarnej. Przeczytacie o deszczach na innych planetach, prognozowaniu pogody, zmianach klimatu i jak powstał Układ Słoneczny.

Wysyłkę Uranii nr 5/2021 do prenumeratorów zaczęliśmy 25 października, a od 2 listopada numer będzie dostępny w sieciach sprzedaży (EMPiK, Relay, Inmedio, Ruch). Egzemplarze można także zamawiać w naszym sklepie internetowym. Przy okazji przypominamy o odnowieniu prenumeraty na 2022 rok.

Główne artykuły tego numeru skupiają się na tematyce planet. Zaczynamy od nowej teorii powstawania Układu Słonecznego – artykuł tegorocznej laureatki Nagrody Młodych PTA za wybitne osiągnięcia naukowe – Joanny Drążkowskiej. Następny jest równie ciekawy tekst o deszczach na innych planetach. W jaki sposób występują opady na Wenus, Marsie czy Neptunie, a także na różnych egzoplanetach. Uzupełnia je artykuł o modelowaniu atmosfer innych światów. Polecamy także fajną wystawę edukacyjną o planetach właśnie.

Zastanawiamy się także nad podróżami na Marsa. Czy to będzie bilet w jedną stronę? Przypominamy historię hipotezy marsjańskich kanałów i polecamy interesujące zasoby internetowe na temat Czerwonej Planety.

Jest też raport z podróży Uranii w przestworza. Jeden z naszych numerów znalazł się aż 28 kilometrów nad Ziemią! Wszystko to w ramach jednego z eksperymentów stratosferycznych.

Warto przeczytać opowiadanie science-fiction pt. Wyprawa na Lensję. To jedna z prac nadesłanych na konkurs „Nowe Dzienniki Gwiazdowe”, który prowadzimy z okazji Roku Lema 2021. Zachęcamy do udziału!

Jak zwykle w numerze są stałe działy takie jak nowinki z badań kosmosu, Astropodróże, Proxima o gwiazdach zmiennych, Komeciarz, Obserwator Słońca, Młodzi badacze i inne. Oczywiście, oraz obszerny kalendarz zjawisk na niebie na kolejne dwa miesiące – listopad i grudzień.
 

Więcej informacji:

Autor: Krzysztof Czart

Reklama