Przejdź do treści

Weź udział w kosmicznym konkursie – wygraj wyjazd do ESA i CERN!

Sławosz Uznański

Polacy mają unikalną okazję skorzystać z dostępu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Chcemy, żeby tą szansę wykorzystali również polscy studenci, nie tylko kierunków inżynieryjnych. Pomysłodawca konkursu Direction: Space jest dr Sławosz Uznański, który z początkiem września został projektowym astronautą ESA.

Masz pomysł, który mógłby nabrać kosmicznego wymiaru? Pracujesz nad projektem, który może znaleźć zastosowanie w kosmosie? Direction: Space to konkurs dla studentów i doktorantów kierunków zarówno inżynieryjnych, jak i tych, które na co dzień nie są kojarzone z kosmosem. Pomysł na konkurs pojawił się po tym, jak dr Sławosz Uznański został ogłoszony rezerwowym astronautą ESA.

Polska nigdy nie miała dostępu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a teraz pojawiła się taka możliwość. Aby wykorzystać tę szansę, potrzebujemy pomysłów na eksperymenty, które mogłyby zostać przeprowadzone na orbicie — mówi dr Sławosz Uznański, pomysłodawca konkursu, który z początkiem września został już nie rezerwowym, ale projektowym astronautą ESA. Studenci czasami nie wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, więc to zrobią! Będą zadawali sobie trudne pytania, dzięki czemu mają szansę na budowanie zaawansowanych technologii i właśnie takie osoby chcemy zachęcić do udziału w konkursie — dodaje Uznański.

Ideą konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do zaprojektowania eksperymentu, który w przyszłości mógłby zostać wykonany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Inicjatywa ma na celu pokazanie, że wyzwania kosmiczne potrzebują różnorodnych kompetencji i że dzięki osiągnięciom w kosmosie możemy skuteczniej rozwiązywać problemy na Ziemi. Laureaci konkursu w kwietniu przyszłego roku zostaną zaproszeni do udziału w wyjeździe studyjnym do ESA i CERN. Zwycięskie zespoły spotkają się z ekspertami i będą miały okazję ulepszyć projekty swoich eksperymentów. Najlepsza koncepcja będzie miała szansę zostać w pełni przygotowana na potrzeby realizacji na orbicie.

Pomysł konkursu jest fascynujący. Myślę, że każdy student, który jest zainteresowany kosmosem, chciałby opracować eksperyment, który może być przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej — mówi Sara Strączek, studentka geologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konkurs jest szansą wzięcia udziału w wyścigu z linią mety na orbicie, pokazując, że kosmiczne wyzwania potrzebują różnorodnych kompetencji.

Jak wziąć udział?

Więcej informacji o zasadach uczestnictwa można znaleźć na stronie Konkursu.

Organizatorami konkursu są Fundacja Empiria i Wiedza oraz Fundacja New Space. Konkurs jest organizowany w partnerstwie z Direction Earth/Space — inicjatywą Europejskiej Agencji Kosmicznej. Partnerem konkursu jest CERN, a patronatu honorowego udzielili: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Bank Gospodarstwa Krajowego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii i Polska Agencja Kosmiczna

 

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Źródło: sciencenow.studio

Na zdjęciu: dr Sławosz Uznański

Reklama