Przejdź do treści

Wykłady laureatów Nagrody Nobla na kanale PTA na YouTube

Wykłady laureatów Nagrody Nobla na kanale PTA na YouTube

Na prowadzonym na YouTube kanale Polskiego Towarzystwa Astronomicznego będzie okazja posłuchać wykładów w wykonaniu dwóch laureatów Nagrody Nobla: prof. Reinharda Genzela i prof. Barry’ego C. Barisha. Zapraszamy we wtorki 5 i 12 października 2021 r. o godz. 18:00.

Niedawno zakończył się 40. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Ta naukowa konferencja była przeglądem aktualnych badań astronomicznych prowadzonych w Polsce i na świecie. Wśród zaproszonych wykładowców znaleźli się m.in. laureaci Nagrody Nobla.

Teraz każdy będzie miał okazję obejrzeć publiczną retransmisję z prelekcji noblistów. Pierwszy z wykładów dotyczy czarnych dziur, a dokładniej badań supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej – ustalenia jej dokładnej masy, analizy ruchów gazu i gwiazd na orbitach wokół niej. Jest omówieniem efektów 40 lat badań. Opowiada o tym prof. Reinhard Genzel (Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics), laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2020 roku za odkrycie supermasywnego zwartego obiektu w centrum naszej galaktyki. Tytuł wykładu: A 40-year journey - Testing the Massive Black Hole Paradigm.

Druga z prelekcji dotyczy jednego z najważniejszych odkryć naukowych XXI wieku – detekcji fal grawitacyjnych. Tutaj prelegentem jest prof. Barry C. Barish (Caltech oraz UC Riverside), który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2017 r. za decydujący wkład w detektor LIGO i obserwacje fal grawitacyjnych. Tytuł wykładu: Understanding our Universe with Gravitational Waves.

Obie prelekcje są w języku angielskim.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne to organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów. Istnieje od 1923 r. Prowadzi działalność naukową i popularyzującą astronomię. Organizuje konferencje, jest wydawcą czasopisma popularnonaukowego (Urania – Postępy Astronomii), portali internetowych (Urania.edu.pl, AstroGPS.pl), producentem serii telewizyjnej Astronarium.
 

Więcej informacji:

 

Jest to treść komunikatu prasowego Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

 

Na ilustracji:

Wykłady laureatów Nagrody Nobla na kanale PTA na YouTube. Źródło: PTA.

Reklama