Przejdź do treści

Zainaugurowano rocznicową wystawę IAU pt. Above and Beyond

Above and Beyond

Dzisiaj zainaugurowano w Wiedniu rocznicową wystawę na stulecie Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) zatytułowaną „Above and Beyond”. Ma ona charakter open source i powstała przy udziale polskiego studia Science Now. W tym i kolejnym roku wystawa będzie podróżować po różnych miastach – m.in. zawita do Warszawy.

Wystawa ma charakter interdyscyplinarny i międzynarodowy. Pokazuje najważniejsze astronomiczne przełomy w ciągu ostatniego stulecia, ale jednocześnie wskazuje, że odkrycia naukowe to ciągły proces stymulowany trzema pytaniami, które są obecnie tak samo aktualne, jak były sto lat temu: Jaki jest rozmiar i struktura Wszechświata? Czy istnieje życie poza Ziemią? Co stanowi energię gwiazd, jak zaczynają świecić i co się dzieje, gdy umierają?

Całą wystawę zaprojektowano w modelu open source, w nawiązaniu do otwartej nauki. Cała jej zawartość jest dostępna na licencji Creative Commons i można będzie z niej publicznie korzystać od września 2018 roku.

Wystawa będzie w latach 2018 i 2019 podróżować do różnych miast, takich jak Bruksela, Garching (Niemcy), Lejda, Paryż, Rzym czy Warszawa.

„Above and Beyond” to jedna z wielu inicjatyw w ramach IAU100, czyli rocznicowych akcji Międzynarodowej Unii Astronomicznej skierowanych do społeczeństw całego świata, a mających przybliżyć ludziom stulecie odkryć astronomicznych.

Rocznicowa wystawa IAU „Above and Beyond”. Źródło: IAU/Science Now/A. Majewska

Rocznicowa wystawa IAU „Above and Beyond”. Źródło: IAU

Rocznicowa wystawa IAU „Above and Beyond”. Źródło: IAU

Rocznicowa wystawa IAU „Above and Beyond”. Źródło: IAU

Prezydent-elekt IAU, Ewine van Dishoeck (po prawej) w trakcie otwarcia rocznicowej wystawy IAU „Above and Beyond”. Źródło: IAU/M. Zamani

Więcej informacji:

 

Reklama