Przejdź do treści

Złączenie Jowisza z Wenus – dziś!

Położenie Wenus względem Jowisza oraz konfiguracja satelitów Galileuszowych względem Jowisza, 2 marca 2023 roku, godzina 0605. Źródło: https://stellarium-web.org/.

W czwartek 2 marca 2023 roku Wenus i Jowisz będą w takim położeniu na swoich orbitach, że z punktu widzenia obserwatora ziemskiego na sferze niebieskiej znajdą się pozornie bardzo blisko siebie. Podczas tegorocznej koniunkcji Wenus i Jowisz zbliżą się do siebie na odległość 29’, przy czym Wenus będzie położona na północ od Jowisza i w odległości 31° na wschód od Słońca. To oznacza, że będzie je można obejrzeć w jednym polu widzenia lornetki bądź teleskopu (lunety)!

Ścisła koniunkcja wydarzyła się tak naprawdę tuż przed wschodem Słońca. W chwili dokładnej koniunkcji w rektascensji obie planety znajdowały się pod horyzontem. Z terytorium naszego kraju można obserwować najbliższe zbliżenie planet także dziś – w czwartek wieczorem.

W czwartkowy wieczór Wenus będzie w fazie garbatej malejącej. Będzie można obserwować 85% jej oświetlonej przez Słońce części powierzchni. Wenus zbliży się do Ziemi i będzie się znajdowała w odległości 1,36 AU. Blask pozostanie na tym samym poziomie. Po zachodzie Słońca Wenus będzie znajdowała się wyżej względem Jowisza o około 38’52”, na wysokości 25°12’ nad horyzontem. Podczas wieczornych obserwacji Jowisza będzie można obserwować cztery księżyca Galileusza, ale w nieco innej konfiguracji.

Wieczorem 3 marca 2023 roku pozorna odległość obu planet wzrośnie do prawie 2 stopni. Wenus będzie widoczna ponad Jowiszem, będzie zmierzać stopniowo ku maksimum swego blasku i rozmiaru kątowego na zachodnim niebie.

Na ilustracji: Widok nieba w dniu 1 marca 2023 roku o godzinie 1805. Źródło: https://stellarium-web.org/.

Na ilustracji: Widok nieba w dniu 1 i 2 marca 2023 roku około godziny 18.05. Źródło: https://stellarium-web.org/.

Konfiguracja satelitów Galileuszowych wieczorem 2 marca 2023 roku o godzinie 2005. Źródło: https://stellarium-web.org/.

Konfiguracja satelitów Galileuszowych wieczorem 2 marca 2023 roku o godzinie 20.05. Źródło: https://stellarium-web.org/.

 

O ile sama koniunkcja nie należy do rzadkich zdarzeń, bliskie pozorne zbliżenie się planet do siebie jest wydarzeniem raczej rzadkim. Ostatnie najbliższe zbliżenie Wenus i Jowisza, bo zaledwie na 8’, miało miejsce 23 lutego 1999 roku. Wenus wówczas znajdowała się na północ od Jowisza i jednocześnie w odległości 28° na wschód od Słońca. Podczas obecnej koniunkcji również dojdzie do bliskiego zbliżenia obu planet, bo na zaledwie 29’, o czym wspomniano wyżej.

 

Czytaj więcej:

 

Opracowanie: dr Grzegorz Duniec, dr Marcin Kolonko

Źródło: Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Położenie Wenus względem Jowisza oraz konfiguracja satelitów Galileuszowych względem Jowisza, 2 marca 2023 roku, godzina 06.05. Źródło: https://stellarium-web.org/.

Reklama