Przejdź do treści

Zmarł Aleksiej Leonow – pierwszy człowiek, który odbył spacer kosmiczny

Aleksiej Leonow

Dzisiaj w wieku 85 lat zmarł Aleksiej Leonow, radziecki kosmonauta, który jako pierwszy człowiek wykonał spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej – poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

Amerykańska agencja NASA przerwała transmisję na żywo ze spaceru kosmicznego dwóch swoich astronautów na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznnej (ISS), aby podać komunikat na temat Leonowa. Składamy hołd Leonowowi – powiedziano w centrum kontroli NASA w Houston.

Aleksiej Archipowicz Leonow urodził się 30 maja 1934 roku w ZSRR. Ukończył szkoły lotnicze i początkowo pracował jako pilot wojskowy. 7 marca 1960 roku został przyjęty do zespołu kosmonautów.

W kosmos poleciał dwa razy. Pierwszy lot nastąpił od 18 do 19 marca 1965 roku. Był wtedy drugim pilotem statku Woschod 2. W trakcie misji wyszedł w skafandrze w otwartą przestrzeń kosmiczną, dokonując tego jako pierwszy człowiek w historii. Spacer kosmiczny trwał 12 minut i 9 sekund.

Film z pierwszego spaceru kosmicznego Leonowa w 1965 roku:

Na swój drugi lot musiał czekać do 1975 roku. W ramach misji Sojuz 19 poleciał 15 lipca 1975 roku jako dowódca. W jej trakcie statek radziecki kilkakrotnie łączył się w kosmosie z amerykańskim statkiem Apollo (misja Apollo-Sojuz). Było to pierwsze takie połączenie na orbicie okołoziemskiej statku radzieckiego i amerykańskiego. Powrót na Ziemię nastąpił 21 lipca 1975 roku.

Później zajmował się szkoleniem kolejnych kosmonautów. Był zastępcą komendanta Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. Jurija Gagarina (w latach 1970-1991). W 1992 roku został przeniesiony do rezerwy.

W młodości chciał zostać studentem Akademii Sztuk Pięknych. Zamiłowania plastyczne kontynuował po lotach w kosmos: zajmował się m.in. malowaniem obrazów o tematyce związanej z kosmosem, a także projektowaniem znaczków pocztowych.

Otrzymał wiele odznaczeń i nagród, w tym tytuł Bohatera Związku Radzieckiego (najwyższy tytuł honorowy w ZSRR) i Order Lenina.

Z żoną Swietłaną miał dwie córki: Wiktorię i Oksanę.

Aleksiej Leonow zmarł po długiej chorobie w jednym ze szpitali w Moskwie 11 października 2019 roku, mając 85 lat.

Więcej informacji:

 

Źródło: Roskosmos

Opracowanie: Krzysztof Czart

 

Na zdjęciu u góry: Aleksiej Leonow w czasach, gdy był kosmonautą. Źródło: Roskosmos.

Reklama