Zakończyła się 49. edycja Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego (OMSA). Znamy już listę zwycięzców. W tegorocznej edycji OMSA przedstawiono 21 referatów pogrupowanych w 3 sesje tematyczne. Tematyka prelekcji i zarazem przedstawianych projektów studenckich była różnorodna i dotyczyła nie tylko klasycznej astronomii, ale tkaże astronautyki, kolonizacji Marsa, czy górnictwa i prawa kosmicznego. Zdecydowanie OMSA 2023 zdominowały jednak dwa tematy: obserwacje Słońca oraz badania kraterów Księżycowych.
W tym roku I miejsce w konkursie zajęła Maja Zych z Krakowskiego Młodzieżowego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Sztuk, która wygłosiła referat „Górki i dołki – czyli jak obliczyć parametry pewnych struktur na Księżycu”.
II miejsce (ex aequo) zajęli Oskar Kościański i Dawid Bugajewski z I LO w Kościanie za pracę „Badanie kraterów księżycowych metodami amatorskimi” oraz Kacper Jagielski i Maksymilian Szutkowski – za pracę „Metiretur Lunam”.
Na III miejscu znalazła się Hanna Hoffmann (Międzynarodowe LO w Zabrzu) za referat „Prawo w kosmosie”.
IV miejsce zajęła Marta Czupajło (Publiczna Szkoła Podstawowa w Dobrem) za wystąpienie „Pod polskim niebem”.
Dodatkowo przyznano trzy równorzędne wyróżnienia:
- Kacper Romuk (I LO w Gryfinie) za pracę „Ponowne wejście w atmosferę”;
- Julia Stankiewicz (II LO w Tczewie), za pracę „Wyznaczanie okresu rotacji Słońca na podstawie obserwacji plam na jego powierzchni„ ”;
- Jarosław Zacharow (Yaroslav Zakharov) (I LO w Inowrocławiu) za pracę „Radiometria Słońca. Pomiary fotowoltaiczne”.
Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci czterech teleskopów oraz lornetek, książek, prenumerat czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”.
Znamy już termin następnej jubileuszowej edycji konkursu. Finał 50.OMSA odbędzie się od 21 do 23 marca 2024 roku w Grudziądzu.
Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Czytaj więcej:
Opracowanie: Elżbieta Kuligowska
Na zdjęciu: Uczestnicy, opiekunowie i jurorzy 49. edycji OMSA w Grudziądzu. Fot. Sebastian Soberski