Przejdź do treści

Chińska rakieta Długi Marsz 2D umieszcza na orbicie trzy satelity wojskowe serii Yaogan 35

długi marsz 2d start

Z chińskiego kosmodromu Xichang wystartowała rakieta Długi Marsz 2D z trio satelitów wojskowych serii Yaogan 35.

Rakieta Długi Marsz 2D wystartowała 29 lipca 2022 r. o 15.28 czasu polskiego z kosmodromu Xichang. Misja przebiegła pomyślnie i na orbitę trafiły trzy satelity z serii Yaogan 35. Jest to już trzecia wysłana grupa satelitów tego typu. Poprzednio statki Yaogan leciały w listopadzie 2021 r. i czerwcu 2022 r.

Nie wiadomo dokładnie, jakie jest przeznaczenie satelitów Yaogan 35. Yaogan to zawsze statki używane do celów militarnych, podejrzewa się, że w tym przypadku chodzi o obserwacje Ziemi w celu zwiadu. Przy poprzednich misjach były podejrzenia, że dwa z trzech satelitów wykonują obserwacje optyczne, a jeden jest wyposażony w radar. Być może ta trójka ma też taki sam skład. Inna możliwość to, że są to satelity zwiadu elektronicznego i identyfikacji i lokalizacji źródeł radiowych. Tego typu systemy często latają w ścisłych formacjach po 3 statki.

Chiny kontynuują intensywny rok startów rakietowych. Jeszcze kilka dni temu relacjonowaliśmy wysłanie drugiego modułu do chińskiej stacji Tiangong. Do tej pory Państwo Środka przeprowadziło 26 udanych lotów orbitalnych, ustępując w tym zestawieniu tylko Stanom Zjednoczonym, które wykonały 48 misji.

W najbliższych miesiącach szykuje się w Chinach kilka debiutów nowych rakiet i starty komercyjnych konstrukcji, które mają za sobą do tej pory tylko kilka lotów. Firma Galactic Energy przygotowuje się do 3. lotu rakiety na paliwo stałe Ceres 1. Na sierpień zapowiedziano też start pierwszej chińskiej rakiety na ciekły metan i tlen Zhuque 2 firmy LandSpace. Swój drugi lot w karierze powinna też niedługo wykonać niewielka rakieta Jielong 1 chińskich państwowych zakładów CALT.

 

 

Źródło: NSF/Xinhua

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Start rakiety Długi Marsz 2D z satelitami misji Yaogan 35 (03). Źródło: Qiu Lijun/Xinhua.

Reklama