Przejdź do treści

Chiny wznawiają starty rakietowe misją tajnego ładunku Yaogan-30

Po dwóch nieudanych startach rakietowych Chin z rzędu, dziś o 6:20 polskiego czasu z Centrum Startowego Satelitów Xichang wystartowała rakieta Długi Marsz 2C wynosząc tajny potrójny ładunek wojskowy Yaogan-30 Grupa 01.

Rakieta skierowała się po starcie na południowy-wschód, a ostrzeżenia dla lotnictwa wskazują początkową orbitę ładunku o inlinacji wynoszącej 35-40 stopni. Po godzinie od startu potwierdzono udaną misję i poinformowano zdawkowo, że wyniesiono potrójny ładunek satelitarny o oznaczeniu Yaogan-30 Grupa 01, który będzie wykonywał zadania elektromagnetycznej detekcji.

Oznaczenie to jest jednak dosyć niejasne, zważywszy na to że ładunek o nazwie Yaogan-30 startował już na rakiecie Długi Marsz 2D w 2016 roku. Chiński rząd oznacza nazwą Yaogan serię satelitów szpiegowskich przeznaczonych na niską orbitę okołoziemską. Należą do nich różnego rodzaje satelity latające w formacjach: wyposażone w sprzęt do rozpoznania optycznego lub elektronicznego.

Do Chin wracają loty rakietowe po prawie trzech miesiącach przerwy, po dwóch nieudanych startach: w czerwcu bardzo popularna rakieta Długi Marsz 3B nie dostarczyła na orbitę ładunku telekomunikacyjnego, a w lipcu drugi raz z rzędu zawiodła nowa ciężka rakieta nośna Chin Długi Marsz 5. Tak jak było to w zeszłych latach, możemy pomimo tych problemów spodziewać się zwiększonej częstotliwości startów w końcówce roku.

Źródło: SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 2C startująca z Centrum Startowego Satelitów Xichang z potrójnym ładunkiem Yaogan-30 01. Źródło: Xinhua/Bai Xiaofei.

Reklama