Przejdź do treści

Drugi spacer kosmiczny na chińskim module Wentian

shenzhou 14 spacer

Chińscy astronauci misji Shenzhou 14: Cai Xuzhe i Chen Dong przeprowadzili 17 września 2022 r. spacer kosmiczny na zewnątrz stacji Tiangong. Było to kolejne wyjście poświęcone integracji nowego modułu Wentian.

Zadaniami spaceru były: montaż dodatkowych elementów wspomagających przemieszczanie się i wychodzenie na spacery z modułu Wentian, instalacja pompy pomagającej w odprowadzaniu ciepła z zewnętrznych eksperymentów oraz próba procedur awaryjnego przerwania spaceru. Początkowo planowano, że spacer będzie trwał około 6 godzin.

Pierwszy na zewnątrz wyszedł astronauta Cai Xuzhe. Właz specjalnej śluzy spacerowej w module Wentian został otworzony 17 września o 13.35 czasu chińskiego. Niecałe dwie godziny później z modułu wyszedł też jego towarzysz na tym spacerze Chen Dong. Wykonywanie zadań przebiegało bardzo sprawnie i już parę godzin po jego rozpoczęciu poinformowano w trakcie transmisji, że astronauci zbudowali około godzinny zapas czasu.

img
Chen Dong wracający do stacji Tiangong po zakończeniu zadań spaceru kosmicznego. Cai Xuzhe widoczny z lewej podczas przemieszczenia się na końcu małego ramienia robotycznego. Źródło: Xinhua/Guo Zhongzheng.

Po instalacji nowych poręczy spacerowych i udanej instalacji pompy kontroli termicznej wykonano ostatni, bardzo ciekawy test. Cai Xuzhe udawał w nim nieprzytomnego, a Chen Dong wykonywał procedury ratowania kolegi. Po tej próbie astronauci zakończyli planowane zadania i mogli wrócić na pokład stacji.

wentian
Astronauta Cai Xuzhe zamykający śluzę spacerową modułu Wentian po zakończonym spacerze. Źródło: Xinhua/Guo Zhongzheng.

Spacer zakończył się oficjalnie o 17.47. Według oficjalnej informacji prasowej spacer trwał około 5 godzin. W spacer wliczany jest czas przebywania w skafandrach i przygotowywania się do wyjścia w śluzie spacerowej.

Dla Cai Xuzhe był to pierwszy spacer kosmiczny w karierze. Chen Dong pracował drugi raz w skafandrze spacerowym – debiutował w tej roli 1 września 2022 r. w pierwszym spacerze kosmicznym misji Shenzhou 14. Spacer z pokładu stacji Tiangong nadzorowała astronautka Liu Yang, która wykonywała z Chen poprzedni spacer.

Misja załogowa Shenzhou 14 trwa na stacji Tiangong od czerwca. Był to drugi spacer kosmiczny tej załogi. Oba wykonywane były z pokładu nowego modułu Wentian, który dołączył do jedynego do tej pory modułu Tianhe w lipcu 2022 r.

tiangong
Grafika prezentująca obecny układ stacji Tiangong. Źródło Shujianyang - praca własna, CC BY-SA 4.0.

Od końca lipca, kiedy do stacji przybył drugi moduł Wentian, astronauci poświęcają część czasu pracy na aktywację i testy nowych szaf eksperymentalnych w module, testy małego ramienia robotycznego i weryfikację współpracy między połączonymi modułami Tianhe i Wentian.

W tym spacerze wykorzystywano małe ramię robotyczne, które przyleciało na stację z modułem Wentian. Kilka tygodni temu małe 5-metrowe ramię z Wentian zostało po raz pierwszy połączone z dużym 10-metrowym ramieniem modułu Tianhe w celach testowych. Po raz drugi spacer wykonano też z nowej śluzy wyjściowej w module Wentian. Przed jego dołączeniem spacery kosmiczne musiały być wykonywane z sekcji dokowania modułu Tianhe.

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: Xinhua/CMSA

Opracował: Rafał Grabiański


Na zdjęciu: Astronauci Cai Xuzhe i Chen Dong podczas spaceru kosmicznego misji Shenzhou 14. Astronauci są widoczni na module Wentian. Za nimi widać panele słonecznego głównego modułu Tianhe. To do modułu Tianhe dołączony jest obecnie załogowy statek Shenzhou 14 widoczny na zdjęciu. Źródło: Xinhua/Guo Zhongzheng.
 

Reklama