Przejdź do treści

Drugi udany start irańskiej rakiety Qased

start Qased 1

8 marca 2022 r. Iran przeprowadził udany start rakiety orbitalnej Qased. W wyniku udanego lotu na orbicie umieszczono niewielkiego satelitę rozpoznawczego Nur 2.

Start przeprowadził zespół Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, tzw. Gwardia Rewolucyjna - irańska organizacja wojskowa. Lot odbył się z pustynnego wojskowego poligonu Shahroud na północnym-wschodzie Iranu. Był to drugi udany lot orbitalny rakiety Qased. Wcześniej w 2020 r. ta sama rakieta wysłała na orbitę satelitę Nur 1.

Nie wiadomo dużo z oficjalnej informacji prasowej irańskich agencji. Satelita Nur 2 jest najprawdopodobniej następcą wysłanego w 2020 r. Nur 1. Ma bardzo niewielką masę, nieprzekraczającą 50 kg i został wyposażony w proste narzędzia teledetekcyjne do prowadzenia obserwacji Ziemi. Dane amerykańskiego wojska potwierdziły umieszczenie ładunku na orbicie, na wysokości około 500 km i inklinacji 58,3 stopni.

Iran prowadzi program rozwoju rakiet orbitalnych, który według USA służy rozwijaniu bojowych zdolności do budowy balistycznych pocisków międzykontynentalnych ICBM. Oprócz Gwardii Rewolucyjnej, Iran przeprowadza także starty przez cywilną agencję. W rozwoju jest seria rakiet Safir i Simorgh. Ich loty rzadko kończą się jednak sukcesem. Rakieta Safir nie osiągnęła orbity od 2015 roku, a większa Simorgh nie miała jeszcze udanego lotu od jej debiutu.

Ostatni start rakietowy Iranu był przeprowadzony w grudniu 2021 r. Wtedy rakieta Simorgh prawie osiągnęła orbitę. Iran ogłosił jednak ten start sukcesem, twierdząc, że był to tylko test suborbitalny. Niedawno Internet obiegły zdjęcia prawdopodobnego wybuchu na stanowisku startowym Kosmodromu im. Imama Chomeiniego. Świadczyć one mogą o nieudanej próbie mniejszej rakiety Safir. Być może przygotowywana była do lotu w lutym, w rocznicę Rewolucji Islamskiej.

 

 

Na podstawie: SN/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Qased startująca z misją Nur 2. Źródło: Tasnim News.

 

 

Reklama