Przejdź do treści

Festiwal Meteor 2018 już za nami

img

W dniach 8-9 września 2018 miała miejsce 8. edycja Festiwalu Meteor. Podobnie jak w roku 2017 impreza odbyła się na Pustyni Błędowskiej, w jej wojskowej części. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR)

Pole startowe znajdowało się 400 metrów od punktu widokowego Dąbrówka, na którym przebywali widzowie i obsługa rakiet, które czekały na start. Znajdowały się na nim m.in. modele rakiet i  rozstawione wyrzutnie.

W tym roku gościem Festiwalu była grupa modelarzy ze Słowacji, która przywiozła bardzo starannie wykonane modele rakiet, w tym replikę polskiej rakiety meteorologicznej Meteor 1. Słowacy okazali się profesjonalistami i wykonali kilka perfekcyjnych lotów.

Festiwal trwał dwa dni (jak zawsze). W sobotę starty rozpoczęły się o godz. 10:00 i trwały do godz. 20:00. Wieczorem było wspólne ognisko połączone z integracją uczestników Festiwalu.  

W trakcie Festiwalu można było m.in. wystrzelić własną rakietę na wysokość do 2300 m. W sumie odbyło się ponad 60 startów rakiet. Można tu wspomnieć o rakiecie Peteor, która uzyskała jeden z wyższych pułapów podczas tej imprezy – około 1500 m. Ponadto wyjątkowym zainteresowaniem cieszył się model rakiety Rasko 2 w skali 1:1. Taką samą rakietę testowali na Pustyni Błędowskiej w 1965 roku Jacek Walczewski i Andrzej Ksyk. Celem tamtej rakiety było oddziaływanie na atmosferę poprzez wywołanie sztucznej kondensacji. Służył do tego ładunek jodku srebra, który był rozpylany na dużych wysokościach.

Wyjątkowym wydarzeniem było zdobycie licencji startowej RDM klasy I przez kolejnego członka PTR. W ramach otrzymania licencji został wykonany lot rakietą „Szron” z silnikiem Comet.

Na Festiwalu zadebiutowała kolejna już grupa studentów ze swoją rakietą. Tym razem byli to studenci z Politechniki Wrocławskiej, którzy przygotowali własnoręcznie wykonany model rakiety napędzany silnikiem Wessex klasy H. Przygotowania do jej startu trwały długo, ale oczekiwanie wynagrodziło jej start, pomyślne lądowanie na spadochronie i w chwilę później, po przezbrojeniu układu odzysku i zamontowaniu nowego silnika, ponowny w pełni udany lot.

Natomiast w niedzielę starty rozpoczęły się rano o 10:00. Ale najbardziej oczekiwany był start rakiety Orka II, który odbył się po południu. Jest to największa polska rakieta amatorska o masie startowej 35 kg, wysokości 5,37 metra, średnicy 37 cm. Rakieta posiada silnik hybrydowy SF4b o impulsie całkowitym 6000 Ns i ciągu maksymalnym ~2000 N. Wznosi się na wysokość 750 metrów z prędkością 113 m/s.

Rakieta wzbiła się w powietrze z potężnym rykiem silnika i na wysokości 750 metrów rozdzieliła się na trzy człony i wylądowała bezpiecznie na spadochronach. Pod linkiem można obejrzeć nagranie ze startu.

O godz.16:00 impreza się zakończyła. Organizatorzy zapraszają za rok.

 

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: PTR

 

 

Reklama