Przejdź do treści

Święto rakiet amatorskich – Festiwal Meteora 2023

Festiwal Meteora 2023

Pierwszy weekend września to tradycyjnie święto rakiet amatorskich organizowane przez Polskie Towarzystwo Rakietowe pod nazwą Festiwal Meteora. W tym roku impreza odbywa się na Pustyni Błędowskiej (Róża Wiatrów) w dniach 2-3 września 2023 r. PTR  zaprasza wszystkich miłośników modelarstwa rakietowego na Festiwal Meteora 2023.

Festiwal Meteora to dwudniowa impreza otwarta o charakterze pikniku modelarskiego. Organizowana jest corocznie przez Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR) od 2011 r. Jest to największe wydarzenie rakietowe w Polsce, podczas którego odbywa się ponad 100 startów rakiet. Nazwa festiwalu nawiązuje do polskiego programu rakietowego sondażu atmosfery, w ramach którego rakieta Meteor 2k sięgnęła granicy kosmosu.

To już ósmy rok z rzędu, kiedy Festiwal Meteor odbywa się na Pustyni Błędowskiej, na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego. Do roku 2016 zazwyczaj miejscem organizowania festiwalu był poligon wojskowy w Drawsku Pomorskim. Pustynia Błędowska jest ważna dla rakietowców, gdyż była pierwszym stanowiskiem startowym polskich rakiet sondażowych. To stąd w latach 1958–1963 startowały rakiety różnych typów, w tym np. RD oraz Rasko.

Festiwal jest okazją do spotkania i wymiany doświadczeń dla modelarzy z całej Polski, a dla widzów do podziwiania startów i zadawania pytań konstruktorom. Piknik zaczyna się w sobotę rano (w tym roku o godz. 11.00), a kończy w niedzielę po południu.

W tym roku organizacja festiwalu możliwa jest dzięki pomocy firm Advanced Protection Systems SA oraz Eycore. Zaplanowanych jest ponad 200 startów rakiet, warsztaty modelarskie dla najmłodszych, start największej amatorskiej rakiety w Polsce - Orka 2 i wiele więcej. Organizatorzy zachęcają, aby zabrać rodziny i przybyć na Pustynię Błędowską (punkt Róża Wiatrów), aby wspólnie świętować historię i teraźniejszość polskiego modelarstwa rakietowego.

Sobotni harmonogram imprezy:

  • 11.00 Uroczystość Rozpoczęcia - Start rakiety Meteor 2
  • 11.05-18.00 Darmowe warsztaty rakietowe
  • 12.05-17.00 Konkursy
  • 15.00-15.30 Przerwa obiadowa
  • 17.30 Rozdanie nagród
  • 18.30 Start największej amatorskiej rakiety w Polsce - Orki 2
  • 20.15 Pokaz fajerwerków
     

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Uczestnicy imprezy posiadający ważną legitymację PTR są objęci grupowym ubezpieczeniem OC. Podobnie jak na poprzednich edycjach festiwalu będzie możliwość biwakowania i rozbicia namiotów na terenie pustyni. Na miejscu jest dostęp do toalety z bieżącą wodą i gniazdek 230V (prysznica nie ma).
Więcej informacji nt. Festiwalu, w tym szczegółowy jego program, pojawi się niedługo na profilu PTR na Facebooku, na ich stronie oraz na Forum Rakietowe.

Źródło: PTR

Paweł Z. Grochowalski

 

Reklama