Przejdź do treści

Festiwal Meteora 2022

Festiwal Meteora 2022

Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR) zaprasza wszystkich miłośników modelarstwa rakietowego na Festiwal Meteora 2022. Odbędzie się on w pierwszy weekend września, czyli 3 i 4 września, na Pustyni Błędowskiej (Róża Wiatrów).

Festiwal Meteora to dwudniowa impreza otwarta o charakterze pikniku modelarskiego, organizowana przez PTR corocznie od 2011 roku. Jest to największe wydarzenie rakietowe w Polsce, podczas którego odbywa się ponad sto startów rakiet. Nazwa festiwalu nawiązuje do polskiego programu rakietowego sondażu atmosfery, w ramach którego rakieta Meteor 2k sięgnęła granicy kosmosu.

To już szósty rok z rzędu, kiedy Festiwal Meteora odbywa się na Pustyni Błędowskiej, na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego. Do roku 2016 zazwyczaj miejscem organizowania festiwalu był poligon wojskowy w Drawsku Pomorskim. Pustynia Błędowska jest ważna dla rakietowców, gdyż była pierwszym stanowiskiem startowym polskich rakiet sondażowych. To stąd w latach 1958–1963 startowały rakiety różnych typów, w tym np. RD oraz Rasko.

Festiwal jest okazją do spotkania i wymiany doświadczeń dla modelarzy z całej Polski, a dla widzów – do podziwiania startów i zadawania pytań konstruktorom. Piknik trwa zazwyczaj od 10.00 w sobotę do 15.00 w niedzielę. Wstęp jest bezpłatny, a dla konstruktorów przewidziano ciepły posiłek na miejscu. Podczas wydarzenia jest możliwość zdobycia licencji startowej oraz wykorzystania silników PTR we własnej rakiecie.

W tym roku w trakcie festiwalu będzie można m.in.:

  • Wystrzelić własną rakietę (pułap do 2300 m).
  • Skorzystać z silników rakietowych PTR do rakiet dużej mocy. Szczegóły tutaj.
  • Odbyć lot rakiety na licencję startową RDM. Szczegóły tutaj.
  • Wypożyczyć lub kupić elektronikę do rakiet, zatankować N2O. itp.
  • Skorzystać z czterometrowej wyrzutni szynowej PTR. Szczegóły tutaj. tutaj


Wstęp na wydarzenie jest wolny. Uczestnicy imprezy posiadający ważną legitymację PTR są objęci grupowym ubezpieczeniem OC. Podobnie jak na poprzednich edycjach festiwalu, będzie możliwość biwakowania i rozbicia namiotów na terenie pustyni. Na miejscu jest dostęp do toalety z bieżącą wodą i gniazdek 230 V (prysznica nie ma).

Pod linkiem można zobaczyć na mapie miejsce festiwalu.

Więcej informacji nt. Festiwalu, w tym szczegółowy jego program, pojawi się niedługo na profilu PTR na Facebooku, na stronie PTR oraz na Forum Rakietowe.

Dla konstruktorów chcących uzyskać Licencję Startową do pobrania jest FormularzLicencyjny.

Źródło: PTR

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Reklama