Przejdź do treści

Festiwal Meteor ponownie na Pustyni Błędowskiej

Festiwal Meteora

Już w najbliższy weekend (8-9 września br.) miłośnicy modelarstwa rakietowego spotkają się imprezie pt. „Festiwal Meteor 2018”, która odbędzie się na Pustyni Błędowskiej. Wydarzenie organizowane jest po raz 8. przez Polskie Towarzystwo Rakietowe.

Festiwal Meteora odbędzie, podobnie jak w roku 2017, na Pustyni  Błędowskiej. Zazwyczaj miejscem organizowania festiwalu był poligon wojskowy w Drawsku Pomorskim. Jednak w roku 2017, dzięki uprzejmości gminy Klucze, udało się przeprowadzić tę imprezę na terenie ważnym dla historii polskich rakiet, czyli na piaskach Pustyni Błędowskiej.

Pierwotny termin imprezy przewidziany na 25-26 sierpnia, został zmieniony ze względu na pogodę. Także kolejny weekend (1-2 września) nie spełniał wymogów organizatorów.  

W dwudniowym programie imprezy przewidziano starty rakiet w sobotę w godzinach 10:00 - 20:00, a następnie odbędzie się wspólne ognisko. Natomiast w niedzielę loty rakiet będą miały miejsce w godz. 10:00 - 16:00.

W trakcie imprezy między innymi będzie można:

  • wystrzelić własną rakietę (pułap do 2300m)
  • skorzystać z silników rakietowych PTR do rakiet dużej mocy.
  • odbyć lot rakiety na licencję startową RDM.
  • wypożyczyć elektronikę do rakiet, skorzystać z wyrzutni, zatankować N2O.

Wstęp ma imprezę jest wolny i bezpłatny! Wystarczy tylko przyjechać.

Chociaż miejsce impreza jest takie samo, jak w zeszłym roku, to uczestników zaskoczą zmiany, ponieważ powstało w międzyczasie sporo dodatkowej infrastruktury tj. drewniane wiaty i pomosty. Wobec czego uczestnicy festiwalu będą mieć lepsze warunki niż w ubiegłym roku.

Festiwal Meteor to dwudniowa impreza otwarta o charakterze pikniku modelarskiego. Organizowana corocznie przez PTR od 2011 r. Jest największym wydarzeniem rakietowym w Polsce, podczas którego odbywa się około 100 startów rakiet. Nazwa festiwalu nawiązuje do polskiego programu rakietowego sondażu atmosfery, w ramach którego rakieta Meteor 2k sięgnęła granicy kosmosu.

Źródło: PTR

Paweł Z. Grochowalski

Reklama