Przejdź do treści

Festiwal Meteor 2019 na Pustyni Błędowskiej

Festiwal Meteor 2019

Już w najbliższy weekend (7-8 września 2019 roku) na Pustyni Błędowskiej odbędzie się „Festiwal Meteor 2019”, na którym spotkają się miłośnicy modelarstwa rakietowego. To już 9. edycja wydarzenia organizowanego przez Polskie Towarzystwo Rakietowe.

To już trzeci rok z rzędu, kiedy Festiwal Meteor odbywa się na Pustyni  Błędowskiej. Do roku 2016 zazwyczaj miejscem organizowania festiwalu był poligon wojskowy w Drawsku Pomorskim. Pustynia Błędowska jest ważna dla rakietowców, gdyż była pierwszym stanowiskiem startowym polskich rakiet sondażowych. To stąd w latach 1958–1963 startowały rakiety różnych typów, w tym np. RD oraz Rasko.

Dwudniowy program imprezy przewiduje starty rakiet w oba dni weekendu. W sobotę starty rakiet rozpoczną się o godz. 10.00 rano i potrwają do wieczora, do godz. 20.00. Po ich zakończeniu odbędzie się wspólne ognisko. Natomiast w niedzielę loty rakiet będą miały miejsce w godz. 10.00–16.00.

W trakcie imprezy m.in. będzie można:

  • Wystrzelić własną rakietę (pułap do 2300m);
  • Skorzystać z silników rakietowych PTR do rakiet dużej mocy (do wyboru będą: Comet, Wessex, Schermuly, Ikaros, małe silniki od flar i oczywiście jeśli ktoś zgłosi zapotrzebowanie to różne hybrydy opisywane na forum rakietowym);
  • Przeprowadzić lot rakiety na licencję startową RDM;
  • Wypożyczyć elektronikę do rakiet, skorzystać z wyrzutni, zatankować N2O.

Wstęp ma imprezę jest wolny i bezpłatny! Wystarczy tylko przyjechać.

Uczestnicy imprezy, którzy posiadają ważną legitymację PTR, będą objęci grupowym ubezpieczeniem OC.

Festiwal Meteor to dwudniowa impreza otwarta o charakterze pikniku modelarskiego, organizowana corocznie przez PTR od 2011 roku. Jest największym wydarzeniem rakietowym w Polsce, podczas którego odbywa się około 100 startów rakiet. Nazwa festiwalu nawiązuje do polskiego programu rakietowego sondażu atmosfery, w ramach którego rakieta Meteor 2k sięgnęła granicy kosmosu.

Źródło: PTR

Paweł Z. Grochowalski

Reklama