Przejdź do treści

Festiwal Meteor 2020 na Pustyni Błędowskiej

Festiwal Meteor 2020

Polskie Towarzystwo Rakietowe zaprasza wszystkich miłośników modelarstwa rakietowego na Festiwal Meteor 2020. Odbędzie się on w pierwszy weekend września, czyli w dniach 5-6 września, na Pustyni Błędowskiej. Tegoroczna edycja Festiwalu jest wyjątkowa, ponieważ wiąże się z obchodami 10-lecia Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

To już czwarty rok z rzędu, kiedy Festiwal Meteor odbywa się na Pustyni Błędowskiej na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego. Do roku 2016 zazwyczaj miejscem organizowania festiwalu był poligon wojskowy w Drawsku Pomorskim. Pustynia Błędowska jest ważna dla rakietowców, gdyż była pierwszym stanowiskiem startowym polskich rakiet sondażowych. To stąd w latach 1958-1963 startowały rakiety różnych typów, w tym np. RD oraz Rasko.

Dwudniowy program imprezy przewiduje starty rakiet w oba dni weekendu. W sobotę 5 września starty rakiet rozpoczną się o godz. 10:00 rano i potrwają do wieczora, do godz. 20:00. Po ich zakończeniu odbędzie się wspólne ognisko, w czasie którego będą miały miejsce m.in.  wspomnienia z dotychczasowej działalności PTR czy konkursy z rakietowymi nagrodami! (szczegóły wkrótce).

Natomiast w niedzielę (6 września) loty rakiet będą miały miejsce w godz. 10:00 - 16:00. W trakcie imprezy przewidziano m.in.:

  • podziwianie lotów rakiet modelarzy z całej Polski,
  • wystrzelenie własnej rakiety (pułap do 2300m),
  • skorzystanie z silników rakietowych PTR do rakiet dużej mocy,
  • przeprowadzenie lotu rakiety na licencję startową RDM,
  • oraz wypożyczenie elektroniki do rakiet, skorzystanie z wyrzutni, czy zatankowanie N2O.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Uczestnicy imprezy posiadający ważną legitymację PTR są objęci grupowym ubezpieczeniem OC.

Podobnie jak na poprzednich edycjach festiwalu, będzie możliwość biwakowania i rozbicia namiotów na terenie pustyni. Na miejscu jest dostęp do toalety z bieżącą wodą i gniazdek 230V (prysznica nie ma).

Uczestnicy będą mieli do dyspozycji duże namioty 4x6m, w których będzie można przygotowywać modele do lotu, schronić się przed wiatrem, słońcem czy deszczem.

W godzinach wieczornych planowane jest w jednym z namiotów stworzenie małej sali kinowej, w której będzie można obejrzeć z projektora prezentacje i filmy. Chętni będą mogli zaprezentować własne materiały, wygłosić krótki wykład lub przedstawić prezentację o tematyce rakietowej.

Pod linkiem można zobaczyć na mapie miejsce startów.

Aby uzyskać więcej informacji nt. Festiwalu, można zajrzeć na forum rakietowe.

 

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: PTR

Reklama