Przejdź do treści

Konkurs Catch a Star 2020

Catch a Star 2020

Zaczął się konkurs astronomiczny dla młodzieży o nazwie Catch a Star. Jego organizatorami są Europejskie Stowarzyszenie Edukacji Astronomicznej (EAAE) oraz Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Ideą konkursu Catch a Star jest stymulowanie kreatywności i samodzielnej pracy uczniów szkół średnich oraz zachęcanie ich do współpracy zespołowej. Tematyką konkursu jest astronomia.

Ten międzynarodowy konkurs polega na napisaniu opracowania na wybrany przez ucznia temat, np. o obiekcie astronomicznym, zjawisku, obserwacjach, problemie naukowym, teorii. Teksty muszą być napisane w języku angielskim, długość maksymalnie 5000 słów. W konkursie mogą brać udział uczniowie z krajów europejskich, w tym z Polski. Warto dodać, że w poprzednich edycjach kilkoro laureatów było z naszego kraju (konkurs prowadzony jest od 2002 roku).

Termin nadsyłania prac mija 23 grudnia 2020 r. o godz. 23:59 czasu środkowoeuropejskiego. Wyniki zostaną ogłoszone 15 stycznia 2021 r.

Dla laureatów przewidziano pięć nagród w postaci oprawionych zdjęć z teleskopów ESO do powieszenia na ścianie.

Organizatorzy podają kilka porad dla uczestników. Dobrze jest załączyć bibliografię wskazującą źródła, z których korzystaliśmy przy tworzeniu swojej pracy, a także źródła użytych zdjęć. Projekt musi być pracą własną, a nie przygotowany metodą kopiuj-wklej, na przykład z Wikipedii. Większe szanse na wygraną mają prace poświęcone oryginalnym tematom. Oprócz zawartości merytorycznej oceniana będzie także poprawność językowa i staranność przygotowania tekstu.

Organizatorami konkursu są Europejskie Stowarzyszenie Edukacji Astronomicznej (EAAE) oraz Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Szczegóły przedstawione są na stronie internetowej konkursu.

 

Image

Logo konkursu Catch a Star. Źródło: ESO / EAAE.

 

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: ESO / EAAE

 

Reklama