Przejdź do treści

Łazik Perseverance w drodze na Marsa

img

Rakieta Atlas V wysłała w kierunku Marsa amerykański łazik Perseverance - pierwszy pojazd wyposażony w narzędzia do bezpośredniego poszukiwania śladów dawnego życia na Czerwonej Planecie.

Start został przeprowadzony 30 lipca z kosmodromu w Cape Canaveral na Florydzie. Po trwającym niecałą godzinę locie rakietowym łazik umieszczony w statku podróżnym został skierowany w stronę Marsa.

Perseverance wyląduje na powierzchni Marsa 18 lutego 2021 r. Miejscem działań łazika będzie Krater Jezero, w którym ponad 3 mld lat temu znajdowało się jezioro i delta rzeczna.

Śmiało można stwierdzić, że Perseverance to godny następca łazika Curiosity, który od 2012 roku bada region Krateru Gale’a. Głównym celem misji nowego pojazdu będzie poszukiwanie biosygnatur, czyli dowodów na działanie mikroorganizmów w dawnej historii Marsa. Misja ta to też pierwszy krok w przewiezieniu próbek marsjańskiej ziemi na naszą planetę. Łazik został wyposażony w sprzęt umożliwiający zebranie materiału skalnego i pozostawienie go na powierzchni Marsa w specjalnych szczelnych pojemnikach.

Perseverance wykona na Marsie wiele rzeczy po raz pierwszy w historii. Pojazd został wyposażony w georadar, który pozwoli zbadać dokładnie warstwy skalne pod powierzchnią. Do łazika przymocowano też helikopter, który sprawdzi jak taka forma transportu sprawdzi się na Czerwonej Planecie. Na Marsa poleciało też urządzenie MOXIE, które sprawdzi jak wydajnie można wytwarzać tlen z marsjańskiego atmosferycznego dwutlenku węgla. To ważny krok przygotowawczy jeśli kiedyś chcemy wysłać tam ludzi. Tlen wytwarzany na miejscu potrzebny będzie jako paliwo rakietowe i do oddychania.

 


Więcej o ładunku naukowym misji i samym łaziku przeczytacie na naszej specjalnej stronie TUTAJ.Przebieg lotu

img
Źródło: NASA.

Rakieta Atlas V uruchomiła swój dwukomorowy silnik pierwszego stopnia RD-180 o 13:50 czasu polskiego. Sekundę później po odpaleniu czterech rakiet pomocniczych na paliwo stałe Atlas V zaczął wznoszenie.

Rakieta w początkowej fazie lotu skierowała się na południowy-wschód. Już po 35 sekundach osiągnęła prędkość dźwięku, a 12 sekund później na rakietę wywierane było największe ciśnienie aerodynamiczne przez atmosferę.

1 minutę i 49 sekund po starcie od dolnego stopnia rakiety odłączyły się boczne rakiety pomocnicze. 3 minuty i 27 sekund od startu odrzucona została osłona aerodynamiczna, która chroniła cenny ładunek w locie w niskiej atmosferze.

Dolny stopień wyczerpał kerozynę i ciekły tlen po 4 minutach i 22 sekundach od startu. Wtedy też wyłączył się silnik RD-180. Już 6 sekund później dolny człon rakiety został odrzucony, a po kolejnych 10 sekundach po raz pierwszy odpalił silnik RL10C-1 górnego stopnia Centaur.

11 minut i 27 sekund po starcie Centaur wyłączył silnik i rakieta wraz z ładunkiem znalazła się na okołoziemskiej orbicie parkingowej. Dalej przez 33 minuty stopień dryfował, by po 44 minutach i 59 sekundach od startu odpalić znowu, w pozycji kierującej go w stronę Marsa.

Ostatnie odpalenie Centaura trwało prawie 8 minut. Rakieta z łazikiem osiągnęły prędkość ucieczki z Ziemi (ponad 11 km/s względem naszej planety). 57 minut i 32 sekundy od startu górny stopień Atlasa V wypuścił statek z łazikiem.

Inżynierowie misji czekają teraz na sygnał od statku, który powinien dotrzeć nieco ponad 20 minut po separacji.

 

Podsumowanie

Wysłany dziś łazik Perseverance to kontynuacja długotrwałego programu NASA bezzałogowej eksploracji Marsa. Agencja konsekwentnie wysyła coraz bardziej skomplikowane roboty na powierzchnię planety i wykonuje też badania z poziomu orbity. Wysłanie sondy w kierunku Marsa to część sukcesu, ale najtrudniejszy element misji to lądowanie na planecie. Tylko połowa misji przeznaczonych do posadzenia sondy na powierzchni się powiodła i chociaż NASA zrobiła to ostatnio 5 razy z rzędu, to o tych trudnościach należy pamiętać.

Podczas obecnego okna startowego (umożliwiającego w miarę szybki lot na Marsa) wysłano w kierunku Marsa 3 misje. Pierwszą sondę międzyplanetarną wysłały 19 lipca Zjednoczone Emiraty Arabskie, a Chiny 23 lipca wystrzeliły ambitny zestaw orbitera, lądownika i łazika Tianwen 1. Wszystkie misje mają dotrzeć na Marsa w lutym 2021 r.

 

Na podstawie: NASA

Opracował: Rafał Grabiański

 

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Atlas V startująca z łazikiem Perseverance. Źródło: NASA.

 

 


 

Reklama