Przejdź do treści

Musical o Mikołaju Koperniku

Fragment plakatu musicalu "Kręci się"

W Teatrze Muzycznym w Toruniu można obejrzeć musical „Kręci się”, w którym Mikołaj Kopernik śpiewa, tańczy i wszystko kręci się wokół niego. Jest to współczesna historia z humorem dla młodzieży i dorosłych. Twórcy musicalu postanowili opowiedzieć w roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika o jego największej miłości – nauce.

Rok Mikołaja Kopernika obfituje w niezwykłe wydarzenia związane z 550. rocznicą urodzin słynnego polskiego astronoma. Czy można zaśpiewać o Mikołaju Koperniku? A może sam Kopernik zatańczy? Takie rzeczy tylko w musicalu „Kręci się”, wystawianym w Teatrze Muzycznym w Toruniu w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej. W rolę Mikołaja Kopernika wcielił się Michał Zacharek. Premiera spektaklu miała miejsce 19 lutego 2023 roku, czyli w dzień urodzin Mikołaja Kopernika.

Oddajmy teraz głos ludziom teatru:

„Wstrzymał Słońce ruszył Ziemię…” – ten slogan znają chyba wszyscy, a temat Mikołaja Kopernika zdaje się być już nieco oklepany, szczególnie w Toruniu… Czy da się jeszcze coś nowego o nim powiedzieć? Zdecydowanie! A czy Kopernik miał coś wspólnego z musicalem? Tego nie wiemy, ale w naszym spektaklu Kopernik zaśpiewa i zatańczy! Przecież to człowiek, dla którego sky is NOT the limit…

W roku 550. rocznicy jego urodzin opowiemy o Mikołaju Koperniku i jego największej miłości – nauce. To nie będzie kolejna bajeczka o Wielkim Polaku. To współczesna historia z humorem – dla młodzieży i dorosłych. Może trzeba spojrzeć na Kopernika i jego odkrycie z perspektywy czasu – czy rzeczywiście jego teoria miała tak duże znaczenie? Co by było, gdyby na świecie nie było nauki? Dlaczego płaskoziemcy nie mają racji? A co z plotkami o partnerce Kopernika? To trzeba wyjaśnić! W centrum zamiast Słońca postawimy Mikołaja Kopernika – i to właśnie wokół niego zakręci się cały świat.

„Kręci się” to spektakl twórców kultowych musicali, dla dzieci i dorosłych, granych w toruńskim teatrze m.in. „Niesamowite przygody 10 skarpetek”, „Pan Kleks. Powrót”,  „Friends. The unauthorized musical parody” czy „Morderstwo dla dwojga”.

Znasz Mikołaja Kopernika i jego teorię heliocentryczną? No to się jeszcze okaże…

W spektaklu wykorzystywany jest efekt stroboskopowy (światło pulsujące z dużą częstotliwością). Musical skierowany jest do widzów powyżej 12 lat. Czas trwania przedstawienia to 90 minut.

Więcej informacji na stronie teatru.

Źródło: Teatr Muzyczny w Toruniu

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Reklama